SMO LAHKO UPRAVIČENO ZASKRBLJENI? Nevladniki trdijo, da je Luka Koper "jedrsko pristanišče"

Koper

V nevladni organizaciji Omizje za mir - Furlanija Julijska krajina so opozorili, da je poleg Trsta tudi Koper jedrsko pristanišče ter da lokalna javnost ni seznanjena z načrti o izrednem stanju v primeru jedrske nesreče. Preverili smo, ali je zaskrbljenost upravičena in ali dejansko lahko v Luko Koper vplujejo vojaške ladje na jedrski pogon in z jedrskim orožjem.

V nevladni organizaciji Omizje za mir - Furlanija Julijska Krajina so pred časom opozorili na dve jedrski pristanišči v Tržaškem zalivu, poleg tržaškega tudi na Luko Koper. "V Zalivu se, v nasprotju s Pariško mirovno pogodbo, nahajata dve jedrski pristanišči zveze NATO, na italijanski strani Trst, na slovenski pa Koper," so zapisali. Pri tem so izpostavili tudi, da se ni seznanilo krajevnega prebivalstva z načrti o izrednem stanju v primeru jedrske nesreče, ki jih predvidevajo tako zakonodaja kot evropske direktive.

Glede prisotnosti vojaških ladij na jedrski pogon je bila javnosti nazadnje predstavljena informacija o prihodu ameriške letalonosilke Ferald R. Ford, ki se je lani zasidrala v Trstu. Preverili smo, ali drži navedba nevladnikov, da je tudi Luka Koper opredeljena kot "jedrsko pristanišče", kar pomeni, da lahko vanjo vstopijo vojaške ladje na jedrski pogon in z jedrskim orožjem.

Na ministrstvu za infrastrukturo so v odgovoru na naše vprašanje navedli 8. člen Pomorskega zakonika, ki načeloma tuji jedrski ladji prepoveduje prehod skozi notranje morske vode Slovenije. A obenem tudi določa, da sme tuja vojaška jedrska ladja in tuja vojaška ladja z jedrskim orožjem vpluti v notranje morske vode Republike Slovenije v primeru, če dobi za to prej dovoljenje, ki ga izda obrambni minister.

Kaj možnost neposredne bližine jedrskih ladij pomeni za varnost slovenske Obale? Na to vprašanje nismo dobili odgovora, zgolj zagotovilo, da se ladje na jedrski pogon obravnavajo enako kot druge ladje z nevarnimi tovori"Z vidika varnosti plovbe pomorski promet poteka skladno s pomorskimi predpisi in pravili o izogibanju trčenja na morju in ni drugačen za vojaške ladje, tudi na atomski pogon. Ladje na jedrski pogon se obravnavajo enako kot druge ladje z nevarnimi tovori v skladu z Uredbo o nadzoru pomorskega prometa," so zapisali na ministrstvu.

Prav tako predpisi ne določajo večje minimalne oddaljenosti vojaških ladij na jedrski pogon od obale, kot to velja za ostale ladje. "Pomorski predpisi ne predpisujejo minimalne oddaljenosti od obale za vojaške ladje. Z vidika varnosti plovbe se upoštevajo pravila kot za vsa ostala plovila, vsaj 300 metrov od obale," pojasnjujejo na ministrstvu.

Ker se postavlja vprašanje varnosti ljudi, smo preverili tudi, ali držijo očitki nevladne organizacije, da se obalnih prebivalcev ni seznanilo z načrti o izrednem stanju v primeru jedrske nesreče. Na Upravi RS za pomorstvo so nas napotili na Upravo RS za jedrsko varnost"Uprava RS za pomorstvo je organ, pristojen za varnost plovbe, področje jedrske varnosti pa je v pristojnosti Uprave RS za jedrsko varnost. Glede vprašanja v zvezi z reševanjem in varnostjo prebivalcev glede možnosti jedrske nesreče se prosimo obrnite na Upravo RS za jedrsko varnost."

To smo tudi storili. Njihove odgovore bomo objavili takoj po prejemu. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ManofSteel |  11 .05. 2024 ob  14: 08
Komaj čakam eu volitve, da se za vselej odstranijo tej paraziti samooklicani nevladniki!!
Ne bote več živeli na račun davkoplačevalcev. Gamad
ManofSteel |  11 .05. 2024 ob  14: 06
Resno se sprašujem kdo je večji imbecil "nevladniki" ali tisti mediji, ki to objavljajo? Najbrž obe strani.
Martin Kacur |  10 .05. 2024 ob  15: 24
10
Boljše, da ne veste kaj vse hodi čez luko.
kokodek |  10 .05. 2024 ob  08: 17
10
haha, torej minister za obrambo lahko dovoli prihod in privez vojaške ladje na jedrski pogon.Bella roba, glede na to, kako podrepniški so naši oblastniki. Ven iz Nato in dajte ljudem mir!!!!!