MLINOTEST NE BO POŽRL MILIJONSKE ODŠKODNINE: Zahtevajo razrešitev sodnega cenilca

Slovenija

Včeraj se je na ljubljanskem okrožnem sodišču začelo pravdanje med Mlinotestom in cenilcem nepremičnin Dejanom Žlajpahom. Mlinotest od Žlajpaha zahteva 124.000 evrov odškodnine, ker naj bi s cenitvijo nekdanjega gostišča Adria v Vipavi Mlinotetu povzročil veliko premoženjsko škodo. Zaradi nezmožnosti uporabe objekta je moral Mlinotest denacionalizacijskim upravičencem plačati slab milijon evrov odškodnine.

"Gre za zares dolgotrajen postopek vračila nepremičnine – gostilne Adria v Vipavi, ki je imel za naše podjetje zelo težke posledice, in znotraj tega postopka za tožbo proti Žlajpahu," pojasnjuje prvi mož Mlinotesta David Nabergoj.

Prvotni lastniki so dobili nazaj objekt v naravi. Za čas od leta 1991, ko je Slovenija sprejela zakon o denacionalizaciji, pa do leta 2009, ko objekta niso mogli uporabljati, so od Mlinotesta zahtevali 2,7 milijona evrov odškodnine. Mlinotest je odločbo sodišča, da mora nepremičnino vrniti, prejel leta 2003. Da je temu res tako, je vrhovno sodišče potrdilo leta 2007.

Mlinotest objekta nikoli ni uporabljal niti ni bil nikoli v njegovi lasti. Od leta 1982 do 1998 je objekt uporabljal Mlinotestov TOZD oziroma kasnejša hčerinska družba M hotel Planika, ki je leta 2001 pristala v stečaju.

                    David Nabergoj, predsednik uprave Mlinotesta 

Sodišče je imenovalo izvedenca za nepremičnine Dejana Žlajpaha, je opravil cenitev. Žlajpah je ocenil, da mora Mlinotest dedičem prvotnih lastnikov oziroma denacionalizacijskim upravičencem vrniti 924.000 evrov.

"Žlajpah je k cenitvi odškodnine pristopil izjemno počasi in površno. Ko se v letu in pol ni zgodilo nič in ga je sodišče kaznovalo, je svojo cenitev oddal in jo zaradi nepopolnosti na zahtevo sodišča še dopolnjeval, kar je trajalo še dodatno leto dni. Šlo je torej za zavlačevanje postopka, ki je lastnikom seveda finančno zelo ustrezalo, saj so računali na prihodek od objekta, ki je bil sicer popolnoma neuporaben," je prepričan Nabergoj. Eden od denacionalizacijskih upravičencev je Aleksander Gaberščik, spomnijo pri Mlinotestu, ki je prav tako sodni cenilec nepremičnin.

V Mlinotestu so se poslužili vse pravnih sredstev, ki so jih imeli na razpolago. Januarja lani je višje sodišče odločilo, da mora Mlinotest denacionalizacijkim upravičencem plačati 924.036,80 evra odškodnine, v katero je zajeta glavnica plus obresti. Po mnenju Mlinotesta je to občutno preveč, saj je vrednost kar enajstkrat višja od cenitve Geodetske uprave (GURS). Pa vendar, januarja lani so dosojeno odškodnino izplačali upravičencem.

Za Mlinotest vrnitev gostišča Adria v Vipavi nikoli ni bila sporna. V podobnih primerih so sklenili uspešne poravnave z denacionalizacijskimi upravičenci. Tudi v tem primeru so nepremičnino oziroma gostišče ponudili upravičencem, vendar se ti niso bili pripravljeni odreči zahtevku za odškodnino. Sodišče pa je odškodnino dosodilo na osnovi mnenja cenilca Žlajpaha.

V Mlinotestu še opozarjajo, da se je leta 1991, ko je stopil v veljavo zakon o denacionalizacijskem postopku, država zavezala, da bo poskrbela za vrnitev premoženja prvotnim lastnikom v letu dni. V primeru gostišča Adria je postopek trajal 18 let.

Mlinotest je na Ministrstvo za pravosodje podal pobudo za uvedbo postopka zoper Žlajpaha, za njegovo razrešitev z mesta sodnega cenilca nepremičnin. Na ustavno sodišče so vložili pritožbo zoper sodbo vrhovnega sodišča, ki je denacionalizacijskih upravičencem priznalo tako visoko odškodnino. Na novogoriško sodišče pa je Mlinotest vložil tožbo zoper pet denacionalizacijskih upravičencev, od katerih zahteva vračilo davščin. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija