FRANCIJA ZAHTEVA OD SLOVENIJE POSMRTNE OSTANKE BOURBONOV: Pokopani so nad Novo Gorico

Slovenija

Kronane francoske glave, ki so pokopane v grobnici frančiškanskega samostana na Kostanjevici nad Novo Gorico, so v Sloveniji deležne bolj majhne pozornosti. Francoski kralj Karel X. je v Gorico prišel leta 1836. Bourboni so bili iz domovine izgnani leta 1830. Pred tem je bil nekaj časa v Londonu, Edinburghu in Pragi. Kmalu potem, ko je prišel v Gorico na počitnice, je umrl zaradi kolere in leta 1864 so Bourboni na Kostanjevici uredili grobnico s kamnitimi sarkofagi. Združenje francoskih zgodovinarjev, potomcev in njihovih simpatizerjev je sprožilo kampanjo, s katero želijo vrnitev posmrtnih ostankov iz Nove Gorice v domovino.

Kostanjeviškega samostana je zato prijelo tudi ime goriški St. Denis, po pariški katedrali Svetega Denisa, kjer so pokopani številni francoski kralji. Zadnji potomec Bourbonov naj bi na Goriškem umrl leta 1883. Dinastija Bourbonov je imela več vej in s smrtjo Karla X. in njegovega naslednika, nikoli okronanega Henrika V., družina ni izumrla. Ohranila se je do danes, v Španiji se je obdržala tudi na prestolu.

Sledi obstoja plemiške družine Bourbonov segajo na začetek 13. stoletja, na oblast pa so se povzpeli v 16. stoletju. Bili so vladarska družina navarskega kraljestva, katerega ozemlje se je približno prekrivalo z ozemljem današnje Baskije.

Na čelo francoskega kraljestva so se povzpeli leta 1594, ko je bil tedanji navarski kralj Henrik III. v katedrali v Chartresu okronan kot francoski kralj Henrik IV. Na prestol se je povzpel po skoraj dveh desetletjih bojev med protestanti (hugenoti) in katoliki. V Franciji je vladal kaos.

Bourboni so tudi s pomočjo spretnih porok in političnih spletk v naslednjih desetletjih postali ena najbolj vplivnih vladarskih družin v Evropi, katerih "lovke" so segale predvsem v Španijo in Italijo.

V Franciji so se Bourboni morali od oblasti začeti poslavljati z izbruhom francoske revolucije, v "krvi" številnih sodobnih predstavnikov plemstva pa so se do danes ohranile sledi bourbonskih prednikov.

"V času velikega preobrata in gospodarske krize, bo to pomagalo uskladiti Francoze s svojo zgodovino. V tem trenutku je, kot da manjka del naše nacionalne sestavljanke," pravijo v združenju, ki zahteva vrnitev posmrtnih ostankov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ha |  28 .09. 2016 ob  16: 20
Ko bo Francija vrnila vse nakradene umetnine po svetu , se bomo pogovarjali.
Loleki |  28 .09. 2016 ob  12: 10
najprej jih izženejo, sedaj pa bi jih radi zastonj nazaj.
Lili |  28 .09. 2016 ob  11: 23
Lahko bi dobro vnovčli te kosti.... kaj nudijo v zameno?