V Sloveniji kar šest novih verskih skupnosti

Slovenija

Letos je bilo na uradu za verske skupnosti registriranih šest novih skupnosti, kar je velik porast v primerjavi s preteklimi leti. Po ocenah ministrice za kulturo Julijane Bizjak Mlakar, v resor katere spada urad, je to verjetno posledica verske svobode. Direktor urada Gregor Lesjak pa upa, da se bo v prihodnjih letih registriralo še več skupnosti.

Med šestimi verskimi skupnostmi, ki so se registrirale letos, so Upasana - sanjava prostost duha, svetovnonazorska kozmološka skupnost; Čezvesoljska zombi cerkev blaženega zvonjenja; Evangelijska krščanska cerkev; Mednarodna skupnost Kairos krščanska cerkev; Verska skupnost enakih možnosti - VSEM in Krščanska koptska pravoslavna škofija Slovenije.

Lani na uradu, ki ima zdaj na seznamu 48 registriranih verskih skupnosti v Sloveniji, ni bila registrirana nobena skupnost, leto pred tem se je registrirala Mitrova gnostična verska skupnost (MGVS), pred njo pa po letu 2007 niso zabeležili nobene registracije.

Letošnji porast registracij novih skupnosti posledica verske svobode?

Kot je ob robu torkovega sprejema za verske skupnosti v izjavi za medije dejala Bizjak Mlakarjeva, je letošnji porast registracij novih skupnosti verjetno posledica verske svobode. V zvezi z namigi, da gre pri nekaterih za provokacijo in izigravanje zakonodaje, je ministrica odgovorila, da so te verske skupnosti zadostile zakonsko določenim pogojem. Po njenih besedah tudi ni mogoče, da bi se z registracijo nekateri želeli izogniti plačevanju davka na nepremičnine, ki so ga oproščeni nekateri verski objekti.

Lesjak večje število na novo registriranih verskih skupnosti pripisuje predvsem spremembi registracijskih pogojev. Ob koncu preteklega leta se je z novelo zakona o verski svobodi zapolnila pravna praznina, ki je nastala z razveljavitvijo strožjih kriterijev za registracijo - ti so določali, da lahko skupnost ustanovi najmanj sto oseb, ki morajo izkazati še deset let poprejšnjega delovanja, je pojasnil. Po lani sprejeti noveli lahko skupnost ustanovi deset oseb brez dodatnih pogojev. "To, kar se zdaj dogaja, je pač logična posledica omilitve kriterijev," je dejal za STA.

V Sloveniji deluje med 160 in 180 religijskih organizacij

A tudi sedanje število registriranih verskih skupnosti je po njegovih besedah še vedno nenormalno, saj v Sloveniji deluje med 160 in 180 religijskih organizacij. Število skupnosti, ki jih pravna organizacijska oblika zanima, je dejansko majhno, meni.

Mnogo religijskih skupnosti deluje kot društvo ali fundacija, registracija verske skupnosti jih ne pritegne, je dejal Lesjak. To po njegovih besedah kaže, da morda ustanova verske skupnosti še ni profilirana tako dobro, da bi služila svojemu namenu. "Vprašanja o tem, kaj je religija in ali je v religijskosti morda dopuščen, prepovedan ali celo zaželen humor, pa verjetno zdaj ne bova niti načenjala," je dodal.

Lesjak upa, da se bo v prihodnjih letih registriralo še več verskih skupnosti, saj je institut verskih skupnosti namenjen temu, da ga ljudje uporabljajo.

Deli novico:

NEZAVISNA DRŽAVA HRVATSKA! |  11 .12. 2014 ob  13: 39
koje moga zamisliti lani, koje moga, zamisliti lani, da če božič slavit partizani!
Jožefove mačke in priče |  11 .12. 2014 ob  13: 37
je baje nova struja znotraj kvizlinške države ki ščiti nedotakljivost suverenih lobijev ki se kontradiktorno na alarmanten in vojskovit način žele zoprestaviti pragmatičnemu ljudstvu ki pa z militanstno dejavnostjo zaprosegajo vsem fascinantnim doktrinam Salvoja Žižka.... ste kaj razumeli? tudi jaz ne ...
Kopernik |  10 .12. 2014 ob  19: 49
-1
Posledica poslabšanja mentalne higiene med prebivalstvom in vnašanja bolestnih organskih tujkov!
zombi |  10 .12. 2014 ob  18: 27
BONG
vernik |  10 .12. 2014 ob  14: 08
BONG!