"V Parizu ne vlada izredno stanje, ampak strah in žalost"

Svet

Teroristični napadi na karikaturiste in ostale zaposlene satiričnega medija Charlie Hebdo odmevajo po vsem svetu. Hashtag #jesuischarlie (Jaz sem Charlie) je preplavil družbena omrežja, lov na napadalca še traja, v Parizu pa življenje počasi prehaja na stare tirnice. 

 

"Ljudje se sprva sploh niso zavedali, kaj se dogaja, ker vsi ne spremljajajo družbenih medijev in interneta, kjer je novica najprej odjeknila," nam je zaupal strokovnjak za družbene medije Zoran Torbica, sicer Beograjčan, ki je nekaj časa živel tudi na Obali in se v teh dneh nahaja ravno v Parizu. Pravi šok se je pojavil tako šele zvečer. 

Odzive karikaturistov iz vsega sveta si lahko ogledate s klikom na to povezavo.

"Atmosfera v mestu se je dejansko spremenila šele včeraj. Na ulicah je malo ljudi, turistični del mesta je bolj kot ne prazen. Glasba v lokalih je zelo tiha, včeraj je bil dan žalovanja in na obrazih ljudi je bilo videti strah in razočaranje," tako Torbica, "po drugi strani pa je veliko jeze in želje po tem, da se izreče glasen "NE" nasilju in terorizmu. Včeraj se je tako na Plaza de la Republique, kjer sem bil tudi sam, zbralo nekaj deset tisoč ljudi." Ampak življenje gre naprej in tega se vsi zavedajo, zato poskušajo življenje spraviti nazaj v običajne tirnice, čeprav mrkih obrazov.

Zoran Torbica za Regional iz Pariza

Na ulicah oboroženi možje

"Sicer pa je na ulicah veliko oboroženih mož, gre za policijo, ki skrbi za varnost ljudi," nam je še dejal Torbica. Organi pregona še vedno iščejo storilca, dva džihadista, ki imata na vesti 12 ljudi, številni so ranjeni, nekateri še vedno v kritičnem stanju. Splet je še isti dan preplavil hashtag #jesuischarlie (Jaz sem Charlie), s katerim so ljudje izrazili solidarnost žrtvam, njihovim najbližjim, pa tudi mediju in svobodi govora nasploh. 

Protesti na Plaza de la Republique

Strokovanjaki pravijo, da so najbrž džihadisti dosegli prav obraten učinek od želenega, saj se je sedaj za pravico do izražanja, svobode govora in podporo medija odločil tako rekoč cel svet. Na spletu so se znašle številne karikature v podporo satiričnemu mediju Charlie Hebdo, pa tudi simbolične slike, ki pozivajo, naj se ekstremizma ne enači z islamsko vero in obratno.

Številni komentarji usmerjeni proti Islamu sedaj pravijo, da zaradi te slike ni nihče nikogar ustrelil. Ostali pa opozarjajo, da islamske vere ne gre enačiti z džihadističnim ekstremizmom

 

Deli novico:

Anka na obali |  09 .01. 2015 ob  15: 43
je straha in žalosti, ker so ljudje v iluziji zaradi krize.
pizdek |  09 .01. 2015 ob  13: 07
lod Korlna je dost zajebu, ker ne podpira sankcij proti Rusom, penzijonistom stalno nekaj obljublja pa ko mu ne uspe je ista krivda pri drugem, tako še ni obsodu izpada talibanov
prav |  09 .01. 2015 ob  11: 46
da vlada strah
govinda |  09 .01. 2015 ob  11: 33
Na tisti sliki je zanimiva "nebeška" orgija, ampak Mohameda ne vidim tam.