TELESNO KAZNOVANJE PREPOVEDANO: Poslanci sprejeli nov zakon

Slovenija

DZ je sprejel novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja ter zakon o izvajanju mednarodnih programov s področja vzgoje in izobraževanja. Novela uvaja prepoved telesnega kaznovanja otrok in sklepanja pogodb z osebami, ki so se pregrešile zoper spolno nedotakljivost, zakon pa ureja status mednarodnih šol v Sloveniji.

Za novelo je glasovalo 48 poslancev, za zakon pa 47 poslancev. Proti ni bil nihče.

Podporo obema zakonskima predlogoma so v razpravi napovedali v koaliciji, medtem ko so v SDS, NSi in ZL dejali, da ju ne bodo podprli, a jima tudi ne bodo nasprotovali.

Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Andreje Barle Lakota, novela ureja vprašanje socialno-varstvenih zavodov, ki do zdaj niso imeli pravne podlage za izvajanje vzgojnoizobraževalnih programov za otroke s posebnimi potrebami. Novela uvaja prepoved telesnega kaznovanja in nasilja nad otroki, prepoved vključevanja v vzgojo in izobraževanje osebam, zoper katere je bil uveden kazenski postopek zaradi kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost. Vzpostavlja tudi javno mrežo organizacij za izobraževanje odraslih in tudi formalno ukinja volontersko pripravništvo v vzgoji in izobraževanju.

V koaliciji so novelo podprli, ker po njihovem ureja nekatera področja, ki še niso urejena, hkrati pa, kot je dejal Janko Veber (SD), v vzgojnoizobraževalnih zavodih ureja stabilno in varno okolje, kar je pomembno predvsem za njihovo delovanje.

Po mnenju NSi novela prinaša nekatere dobre rešitve, ne pa tiste, ki je za NSi ravno tako pomembna, to je izenačitev državnega financiranja javnih programov v zasebnih in javnih osnovnih šolah, ki jo je naložilo ustavno sodišče. Zato so napovedali, da novele ne bodo podprli. Iz istega razloga so ji podporo odrekli v SDS, kjer so opozorili, da odločba ustavnega sodišča tudi po letu in pol še ni uresničena.

Ureditev statusa mednarodnih programov

Vesna Vervega (SMC) je v zvezi s tem opozorila, da neuresničenih ostaja še kar nekaj drugih ustavnih odločb, odločba o kateri govorijo v NSi in SDS, pa bo po njenih napovedih uresničena s še eno novelo zakona, ki je v pripravi.

DZ je danes sprejel tudi zakon o izvajanju mednarodnih programov s področja vzgoje in izobraževanja, ki po besedah državne sekretarke Barle Lakote daje pravno podlago za izvajanje mednarodnih programov, ki so akreditirani v tujini, programa bruseljske Mednarodne šole in programa mednarodne organizacije Baccalaureate Office iz Ženeve. Pri tem določa, kaj mednarodni programi so, ureja status listin, ki jih izdajajo, ter način sofinanciranja, uvaja pa tudi register šol in vrtcev, ki izvajajo tovrstne programe.

Po oceni koalicije zakon primerno ureja vprašanje mednarodnih vzgojnoizobraževalnih programov v Sloveniji in jim daje primerno zakonsko podlago. Omenjeni programi so v Sloveniji prisotni že več let, zato je treba njihovo delovanje prej ali slej primerno urediti, so menili poslanci koalicije. "Smo namreč ena redkih držav, ki tega področja na zakonski ravni še nima urejenega," je opozorila Marjana Kotnik Poropat (DeSUS).

V NSi po besedah Ljudmile Novak ocenjujejo, da "bi lahko zakon primerno urejal" status omenjenih mednarodnih programov, a ga v stranki kljub temu ne bodo podprli, ker vladna koalicija zavlačuje z izenačitvijo državnega financiranja javnih programov v zasebnih in javnih osnovnih šolah. V ZL zakonu nasprotujejo, ker da v šolstvo vnaša elitizacijo, v SDS pa, ker med drugim ne upošteva nekaterih pripomb zakonodajno-pravne službe.

Deli novico:

slovenski učitelj, kje si? |  18 .06. 2016 ob  07: 35
OK, prepovedano je telesno kaznovanje... Ne vem, zakaj se bojim, da gre v bistvu samo še za "eno pravico več", ki so itak že vse na strani otrok. Zakaj že 25 let nikjer nobene pravice, ki jo imajo oz. NAJ BI JO IMELI učitelji in vzgojitelji? Ves ta čas ostajajo v naši zakonodaji učitelji pozabljeni in tudi ta zakon jim samo še dodatno zavezuje roke. Vse se sprejema samo v "korist" otrok. Seveda MORAJO biti otroci maksimalno zaščiteni, a kar se dogaja, je obupno pretiravanje, kar se še kako pozna v naših šolah in vrtcih, kjer učitelji nimajo več nobene moči in avtoritete, otroci in starši pa so arogantni čez vse meje!
bublo |  17 .06. 2016 ob  10: 33
No , sedaj so pa uzakonili to, da bodo muloti in mule po svoji volji lahko mlatili po učiteljih.....putana škrova, kje smo??.... v mojih cajtih je bilo drugače in smo učitelje rešpektirali in dobili več znanja v šolah kakor ta ta bedna mularija sedaj. A je potem čudno, ko pridejo starši v šolo z odvetnikom, če učitelj samo grdo pogleda malega falota???Buuuh, kje smo?