Svetli in temni trenutki upravljanja Katoliške cerkve

Slovenija

V upravljanju Katoliške cerkve na Slovenskem so bili po osamosvojitvi države svetli in tudi temni trenutki. Med prve sodi ustanovitev novih škofij in nadškofije, med najbolj temne pa finančni zlom mariborske nadškofije s posledičnimi odstopi v slovenskem cerkvenem vrhu.

1997 - Ljubljanski nadškof metropolit je postal nekdanji tajnik papeškega sveta za kulturo Franc Rode, ki je nasledil upokojenega nadškofa Alojzija Šuštarja.

1997 - Mariborska škofija je ustanovila družbo Gospodarstvo Rast, ki jo je vodil ekonomist mariborske škofije Mirko Krašovec.

oktober 2004 - Za ljubljanskega nadškofa metropolita je bil imenovan dotedanji pomožni škof in začasni upravitelj nadškofije Alojz Uran. Njegovega predhodnika Franca Rodeta je papež Janez Pavel II. pred tem imenoval za prefekta Kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja. Leta 2006 je Rodeta papež Benedikt XVI. povišal v kardinala.

leto 2004 - Mariborska škofija je del svojega premoženja vložila v družbo Gospodarstvo Rast kot osnovni kapital.

december 2005 - Družba Gospodarstvo Rast je prevzela finančno družbo Zvon Ena, ki je nastala po preoblikovanju pida Zvon Ena, s katerim je upravljala Krekova družba za upravljanje. Gospodarstvo Rast se je za nakup Zvona Ena zadolžilo za okoli 27 milijonov evrov. Zvon Ena je pred tem ustanovil telekomunikacijsko podjetje T-2 in se podajal v tvegane posle.

7. april 2006 - Papež Benedikt XVI. je ustanovil nove škofije v Cerkvi na Slovenskem - novomeško, celjsko in murskosoboško. Hkrati je Maribor postal nadškofija in metropolija, Franc Kramberger pa nadškof metropolit. Anton Stres je postal prvi škof celjske škofije, novomeški škof je postal Andrej Glavan, murskosoboški pa Marjan Turnšek.

konec leta 2007 - Družba T-2 v lasti Zvona Ena je na slovenskem trgu ponudila televizijski paket, ki je vključeval pornografske kanale. T-2 se je odločil tudi za graditev lastnega optičnega omrežja, zaradi česar se je Zvon Ena v letih od 2006 do 2008 močno zadolžil.

24. januar 2008 - Papež Benedikt XVI. je v Vatikanu sprejel slovenske škofe. Med drugim jim je položil na srce, da si morajo prizadevati za osebno in skupno spreobrnjenje, da bi zagotovili vse večjo zvestobo Evangeliju "pri upravljanju z dobrinami Cerkve". Po neuradnih informacijah naj bi škofe ob obisku v Vatikanu opozorili tudi glede nekaterih poslovnih odločitev, npr. v zvezi s T-2.

31. januar 2009 - Anton Stres je bil imenovan za nadškofa pomočnika mariborske nadškofije ter za apostolskega administratorja celjske škofije.

2009 - Družba Zvon Ena ni bila več sposobna odplačevati milijonskih posojil.

28. november 2009 - Nepričakovano je odstopil in se upokojil ljubljanski nadškof Alojz Uran, uradno iz zdravstvenih razlogov. Kasneje se je izvedelo, da je od Svetega sedeža ob tem dobil navodilo, naj se umakne iz javnega življenja.

28. november 2009 - Ljubljanski nadškof in metropolit je po odstopu Alojza Urana postal Anton Stres, dotedanji mariborski nadškof in apostolski administrator celjske škofije. Dotedanjega murskosoboškega škofa Marjana Turnška je papež imenoval za nadškofa pomočnika mariborskemu nadškofu Francu Krambergerju, dotedanjega mariborskega pomožnega škofa Petra Štumpfa pa za škofa ordinarija v Murski Soboti.

13. januar 2011 - Začel se je stečajni postopek nad družbo T-2, ki jo je preko družb Zvon Ena Holding in Gospodarstvo Rast obvladovala mariborska nadškofija. A je leta 2012 družba T-2 prešla v roke Gratela in Lokainvesta ter se tako izognila stečaju.

21. januar 2011 - Italijanski tednik L'Espresso je poročal, da naj bi bila mariborska nadškofija kot lastnica družbe Gospodarstvo Rast ter posredno družb Zvon Ena in Zvon Dva, zadolžena za 800 milijonov evrov. V nadškofiji so številko zanikali, a so težave ob insolventnosti njenih podjetij zatem postajale vse hujše. Prvi finančnik nadškofije v kritičnem času Mirko Krašovec je po izbruhu afere zapustil položaj ravnatelja nadškofijske gospodarske uprave.

2011 - Sveti sedež je zaradi finančnega zloma mariborske nadškofije uvedel poglobljen pregled in nekatere posebne ukrepe; opravili so obširno apostolsko vizitacijo ter ustanovili pravno komisijo za ugotavljanje odgovornosti posameznikov in drugih kršitev določb cerkvenega prava.

3. februar 2011 - Odstopil je mariborski nadškof metropolit Franc Kramberger, domnevno zaradi dolgov mariborske nadškofije, čeprav je zanikal, da bi ga v odstop nagovorili zaradi tega. Na položaju ga je nasledil Marjan Turnšek, ki je priznal, da poslovanje med mariborsko nadškofijo in Vatikanom v preteklosti ni bilo vselej najbolj v skladu s pravili.

31. marec 2011 - Začel se je postopek prisilne poravnave v cerkvenih finančnih družbah Zvon Ena Holding in Zvon Dva Holding.

24. november 2011 - Stekel je stečajni postopek nad družbo Gospodarstvo Rast. Vsota priznanih terjatev je dosegla 299,2 milijona evrov, od tega okoli 184 milijonov NLB. Mariborska nadškofija je v pomoč pri sanaciji Gospodarstva Rast zastavila samostan v Studenicah, Orglarsko delavnico v Hočah ter del objekta na Barvarski ulici v Mariboru.

12. januar 2012 - Stekel je stečajni postopek nad družbo Zvon Dva Holding. Stečajna upraviteljica je priznala za 403 milijone evrov terjatev.

27. februar 2012 - Stekel je stečajni postopek nad družbo Zvon Ena, in sicer na zahtevo NLB kot največje upnice. Priznanih terjatev je bilo za 876,3 milijona evrov.

9. maj 2012 - Stekel je stečajni postopek nad družbo Betnava, ki je vodila obnovo istoimenskega dvorca v lasti mariborske nadškofije. 5. 12. je tožilstvo vložilo obtožnico zoper pet oseb pri pridobivanju evropskih sredstev za obnovo dvorca. Med obtoženimi sta bila nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec in nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak.

19. oktober 2012 - Nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec je v pismu slovenskim škofom in drugim predstavnikom Cerkve prevzel del odgovornosti za finančni zlom mariborske nadškofije, a obenem zatrdil, da ni edini krivec. Kot je poudaril, je o vseh večjih zadevah odločal celoten škofijski gospodarski svet. Odgovornost je pripisal tudi Antonu Stresu. Krašovec je moral sicer kasneje zapustiti Slovenijo.

29./30. april 2013 - Papež Frančišek je ljubljanskega in mariborskega nadškofa, Antona Stresa in Marjana Turnška, zaradi njune vloge pri finančnem zlomu mariborske nadškofije pozval k odstopu. Apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz je pozneje pojasnil, da je do tega prišlo po daljšem in poglobljenem pregledu dogajanja v mariborski nadškofiji, "ki se je začel že leta 2008".

31. julij 2013 - Nadškofa Anton Stres in Marjan Turnšek sta sledila pozivu papeža ter odstopila. Oba sta se morala ob tem začasno umakniti iz javnega življenja. Vodstvo ljubljanske nadškofije je začasno prevzel novomeški škof Andrej Glavan, ki je postal tudi predsednik SŠK, vodstvo mariborske pa celjski škof Stanislav Lipovšek.

1. avgust 2013 - Začasni vodja mariborske nadškofije Stanislav Lipovšek je kot enega prvih ukrepov napovedal ugotavljanje osebne odgovornosti za finančni zlom mariborske nadškofije.

20. december 2013 - Sodišče je nekdanjega ekonoma mariborske nadškofije Mirka Krašovca v zadevi Betnava zaradi naklepnega napeljevanja k poslovni goljufiji na škodo EU nepravnomočno obsodilo na dve leti zapora. Že julija 2013 je sodišče Hildi Tovšak v zadevi dosodilo pet let zapora, trem soobtoženim, ki so priznali krivdo, pa manjše kazni. Krašovec in Tovšakova sta se na kazen pritožila.

2014 - Banke upnice so proti mariborski nadškofiji vložile tožbe za povračilo posojil, grozile naj bi tudi z zahtevo po stečaju nadškofije v primeru neplačila. Na družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) je bilo medtem prenesenih za dobrih 260 milijonov evrov slabih posojil holdingoma Zvon Ena in Zvon Dva - največji znesek od vseh na DUTB prenesenih slabih bančnih posojil.

20. februar 2014 - Tožilstvo je potrdilo, da je med štirimi osebami, za katere so zahtevali sodno preiskavo zaradi suma zlorabe položaja in pravic pri preprodaji delnic, ki naj bi Nadškofiji Maribor v enem dnevu prinesle milijonsko finančno korist, tudi upokojeni klerik. Po navedbah nekaterih medijev naj bi bila med osumljenimi nekdanji mariborski nadškof Franc Kramberger in nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec.

Deli novico:

Nova Cerkev |  31 .07. 2014 ob  22: 34
Upam, da jim je bila ta "šola" v opomin in jasno razumevanje da Cerkev ne rabi finančne in materjalne prenove in kopičenja temveč duhovno, ki je ni moč več prelagati saj se škandali vrstijo en za drugim in jih ne uspejo več pomesti pod preprogo. Po temu se vidi, da je vodstvo cerkve zašlo in je zaslepljeno in naseda pohlepu in sli po moči!

Danes ljudje nujno rabijo nekoga, ki bo ljudem dajal "luč" vendar tisti, ki je poklican zato mora na prvem mestu verjeti v tisto kar uči in je tudi s svojim delovanjem zgled ljudem - za to pa je potrebno imeti vero - tisto pravo in ne samo obleke!
ex |  31 .07. 2014 ob  11: 13
LOPOVI PREKLETI PEDOFILI IN POSILJEVALCI...DOL Z CERKVIJO!!
Čas je da se vrne vse nazaj kar so pokradli skozi tisočletja!! Gnjusen folk, žalostno kako je lahko človek tako gnil, ne zaslužimo si živet na tem prelepem planetu.
veti jurij |  31 .07. 2014 ob  10: 59
Kdaj bo ta največja kriminalna organizacija na svetu vrnila Slovencem MILIJARDO€ , ki jo je pokradla?
Zakaj država ne zapleni vsega cerkvenega premoženja in poplača dolgove?