SOJENJE V AFERI 'SMEJALNI PLIN' PRI KONCU: "Na zatožni klopi ne sedijo prave osebe"

Kronika

Z zaključnimi besedami se je na Okrožnem sodišču v Novi Gorici nadaljevala glavna obravnava v zadevi smejalni plin. Za tri preostale izmed šestih obtoženih je tožilstvo zahtevalo zaporne kazni, zagovorniki obtoženih pa oprostilne sodbe. Prepričani so, da naj na zatožni klopi ne bi sedele prave osebe. Razglasitev sodbe bo 8. decembra.

Za Damjana Grila je tožilka Ana Radovanović Širok zahtevala tri leta in deset mesecev zaporne kazni, za Marjana Orla in Vinka Jazbeca pa tri leta zapora. Vsem očita povzročitev splošne nevarnosti in malomarno delo.

Obtožena Orel in Jazbec sta bila v času gradnje urgentnega centra šempetrske bolnišnice odgovorna za nadzor gradbenih in obrtniških del ter strojne instalacije, Gril pa je montiral stojala z medicinskimi plini.

Zagovorniki obtoženih pa so v zaključnih besedah večkrat poudarili, da na zatožni klopi ne sedijo prave osebe. Kot je izpostavil Grilov zagovornik Dejan Gracer, je bila Grilova delovna naloga le montaža stropnih stativov, ne pa tudi priklop medicinskih plinov, kaj šele preizkus slednjih. To sta opravila zaposlena v podjetju Medicop, eden od njiju pa je nato tudi napisal zapisnike testiranj, ki so bili podlaga za končni zapisnik ob zaključku gradnje in pridobitev uporabnega dovoljenja. Po opravljenem priklopu medicinskih plinov je celo fotografiral priklope, iz ene izmed njegovih fotografij pa je lepo vidna tudi napaka v povezavi, je navedel.

Orlov in Jazbečev zagovornik, Gorazd Fišer in Dejan Marković, pa sta povedala, da nadzornika gradbenih in obrtniških del nista bila zadolžena tudi za nadzor medicinske opreme. To dokazujejo tudi podpisane pogodbe za izvedbo nadzora. Zato sta zanju, tako koz Gracer za Grila, predlagala oprostitev vseh obtožb.

Preiskavo je marca 2016 sprožila nepričakovana smrt 52-letnega moškega na šempetrski urgenci, katerega poškodbe niso bile tako hude, da bi bile usodne. Ugotovili so, da so ga v reanimacijski sobi priklopili na cev, iz katere naj bi mu dovajali kisik, a je zaradi napake na instalaciji ob gradnji urgentnega centra iz cevi namesto kisika izhajal dušikov oksidul oziroma smejalni plin.

Okrožno državno tožilstvo je v zvezi s tragičnimi dogodki na šempetrski urgenci na novogoriško okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper devet osumljenih. Preiskava je bila zaključena novembra 2020, februarja 2021 pa je novogoriško tožilstvo na sodišče vložilo obtožnico zoper šesterico.

Krivdo sta na predobravnavnem naroku priznala Boris Hočevar in Vili Batič, ki sta nadzorovala gradbena dela. Igor Zabret, ki je bil leta 2015 odgovoren za vodenje gradbenih del v urgentnem bloku, je bil obtožen kaznivega dejanja povzročitve nevarnosti pri gradbeni dejavnosti kot oseba, odgovorna za vodenje gradbenih del. Na podlagi sporazuma o priznanju krivde ga je sodišče obsodilo na dve leti zapora, kazen bo lahko v obdobju dveh let opravil s 1460 urami dela v splošno korist. Prav tako je moral Zabret opraviti več donacij bodisi v obliki denarja bodisi aparatur v skupni vrednosti 113.200 evrov v korist bolnišnic v Novi Gorici, Slovenj Gradcu in Murski Soboti.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
joe jaxson |  26 .11. 2023 ob  22: 06
krivi so izvajalci del in nadzorniki, vse ostalo so bale !