Napolitano pričakovano odstopil. Kaj čaka Italijo?

Svet

Po današnjem odstopu italijanskega predsednika Giorgia Napolitana Italijo čakajo volitve novega predsednika, ki bo državo vodil sedem let. Pričakovati je, da bo Italija 12. predsednika dobila do konca februarja, predsedniško tekmo pa bi utegnile tako kot že večkrat doslej zaznamovati notranjepolitične razprtije.

Volilni proces bo začel teči v dveh tednih po Napolitanovem odstopu. Do izvolitve novega predsednika bo predsedniške naloge kot vršilec dolžnosti opravljal predsednik senata Pietro Grasso.

Napolitano predsednik Italije od leta 2006

89-letni Napolitano, ki je bil predsednik Italije od leta 2006, si bo najprej privoščil kratek dopust, nato pa se bo kot dosmrtni senator vrnil v parlament.

V Italiji predsednika države na tajnem glasovanju izvoli volilni kolegij, sestavljen iz predstavnikov obeh domov parlamenta in 20 italijanskih dežel, skupno 1007 predstavnikov. V prvih treh krogih glasovanja je za izvolitev potrebna dvotretjinska večina oziroma 672 glasov, v vseh nadaljnjih krogih pa zadošča že absolutna večina 504 glasov.

Napolitano je bil aprila 2013 za drugi mandat izvoljen v šestem krogu glasovanja.

Kdo bo njegov naslednik?

Z Napolitanovim odstopom se je tudi uradno začelo iskanje njegovega naslednika. Kandidate lahko predlagajo politične stranke, za položaj pa se lahko potegujejo italijanski državljani, starejši od 50 let.

Pričakovati je, da bo kot prva predsedniškega kandidata predlagala Demokratska stranka (PD) premierja Mattea Renzija, ki bo skušala druge stranke prepričati, naj ga podprejo.

V iskanje kandidata se želita vplesti tudi nekdanji premier Silvio Berlusconi in njegova Naprej Italija. Berlusconi sodeluje z Renzijem pri pomembnih reformah, a v zameno za to zahteva ugodnosti zase. Če bo podprl Renzijevega kandidata, bo od novega predsednika pričakoval milo obravnavo, ko gre za njegovo obsodbo zaradi utaje davkov, se bojijo člani PD.

Berlusconi za Amata, omenja se tudi Prodija

Berlusconi je kot možnega kandidata za predsednika že omenil nekdanjega premierja Giuliana Amata, vedno znova pa je na tapeti tudi ime nekdanjega dvakratnega premierja Romana Prodija. A slednji ima minus, ker mu je na volitvah predsednika spodletelo že predlani. Dobre možnosti pripisujejo tudi finančnemu ministru Pieru Carlu Padoanu.

Rok, do kdaj mora biti izvoljen novi predsednik, sicer ni določen, a je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa pričakovati, da bodo Italijani novega vodjo države dobili do konca februarja. Predsedniško tekmo v Italiji pogosto izkoristijo za notranjepolitične boje.

Mednarodna javnost se boji, da bo odstop Napolitana oziroma nezmožnost soglasja okoli njegovega naslednika državo pahnil v novo negotovost. Italija je sredi najhujše povojne krize, Renzi pa mora zato uvesti pomembne reforme. Najmanj, kar ob tem potrebuje, je zastoj zaradi volitev predsednika države. Dokler trajajo te volitve, parlament namreč ne sme odločati o ničemer drugem.

V Italiji ima predsednik predvsem predstavniška pooblastila, lahko pa tudi razpusti parlament in skliče predčasne volitve. Lahko tudi vloži veto na zakone, ki po njegovem niso v skladu z italijansko ustavo.

Deli novico: