Najbogatejši Slovenci še nikoli tako bogati

Slovenija

Rast premoženja najuspešnejših na letošnji lestvici 100 najbogatejših Slovencev je bila najvišja od leta 2007, odkar revija Manager pripravlja lestvico. Najbolj se je premoženje povečalo solastnikom razvijalca mobilnih aplikacij Outfit7, in to kar za 320 odstotkov. Prav med temi najdemo tudi prvouvrščena na lestvici, zakonca Login.

Med solastniki družbe Outfit7 so poleg Sama in Ize Login, katerih premoženje je revija Manager ocenila na 617,2 milijona evrov, še Marko Pistotnik, Matej Romih, Tadej Miklič, Simon Rade in Nina ter Rok Zorko.

V reviji Manager so sicer vrednost celotnega podjetja zakoncev Login - po celem svetu prepoznaven izdelek podjetja je mobilna igra Govoreči maček Tom (Talking Tom) - ocenili na dobre 1,1 milijarde evrov, kar je prvo nad milijardo evrov vredno podjetje povsem zasebnih slovenskih ustanoviteljev. Poleg Outfit7 so v Sloveniji več kot milijardo evrov vredne le še družbe Krka, Dars in Holding Slovenske elektrarne.

Maček, ki je ustvaril najbogatejša Slovenca

Vusoko rast beleži tudi podjetje Celta

Drugo najvišjo rast premoženja je med uvrščenimi na lestvico zabeležila družina Mikek, ki je lastnica IT start-up podjetja Celtra, ki prav tako razvija aplikacije za mobilne naprave. Vrednost njihovega premoženja je poskočila za 277 odstotkov na 31,7 milijona evrov, Mikekovi pa so se uvrstili na 26. mesto na lestvici.

Po rasti premoženja sledijo lastnik novomeškega proizvajalca avtomobilskih delov TPV Vladimir Gregor Bahč (+109 odstotkov na 19,6 milijona evrov), ki se je uvrstil na 59. mesto in prvi mož Iskre Dušan Šešok (+105 odstotkov na 16,6 milijona evrov), ki se je uvrstil na 75. mesto.

Več kot podvojilo se je še premoženje lastnika podjetja za trgovanje z emisijskimi kuponi Belektron Boštjana Bandlja (+104 odstotki na 28,8 milijona evrov), ki je zasedel 33. mesto na lestvici.

Kdo je še v deseterici?

V deseterici tistih z največjo rastjo premoženja sta še lastnik avtomobilskega dobavitelja KLS Ljubno Bogomir Strašek (+80 odstotkov na 44,7 milijona evrov; 21. mesto) in družina Škrlj, ki v podjetju SK Group izdeluje posode za živilsko in farmacevtsko industrijo (+78 odstotkov na 20,3 milijona evrov; 56. mesto).

Kljub sodnim postopkom sta v tej skupini zakonca Dari in Vesna Južna, ki prek investicijske družbe Perspektiva obvladujeta 35,8 milijona evrov in sta se uvrstila na 25. mesto, deseterico z najvišjo rastjo premoženja pa zaključujeta družina Habič, katere podjetji za prodajo avtomobilov KMAG in C.J.I. naj bi bili vredni 19,5 milijona evrov (61. mesto) in znani poslovnež ter lastnik družbe Riko Janez Škrabec (+57 odstotkov na 20 milijonov evrov (57. mesto).

Največji padec beleži Tuš

Med tistimi z največjimi padci v vrednosti premoženja po ocenah revije Manager gre omeniti prvega moža Tuš Holdinga Mirka Tuša, katerega premoženje se je ob dezinvestiranju zmanjšalo za 28 odstotkov na 53,1 milijona evrov, uvrstil pa se je na 15. mesto.

Skupno drugouvrščeni na lestvici in lanski prvak Sandi Češko iz Studia Moderna naj bi po ocenah avtorjev lestvice izgubil 15 odstotkov premoženja, ki naj bi znašalo 390,7 milijona evrov.

Za 14 odstotkov naj bi zdrsnila tudi vrednost premoženja družine Svetlik, ki obvladuje spodnjeidrijsko Hidrio (18,3 milijona evrov; 68. mesto), za 22 odstotkov pa naj bi upadla tudi vrednost premoženja prekmurskega mogotca Stanka Polaniča, ki prek holdinga Intering obvladuje skupino Panvita in SGP Pomgrad (22 milijonov evrov; 47. mesto).

Najbogatejši s 4,5 milijarde premoženja

Seštevek vrednosti premoženja 100 najbogatejših Slovencev je s skoraj 4,5 milijarde evrov letos sicer najvišji od leta 2007. Za uvrstitev na lestvico je bilo potrebno premoženje v višini 13,2 milijona evrov, kar je dobrih 12 odstotkov več kot lani.

Na lestvici je rekordno število IT podjetnikov, prav tako pa je značilnost lestvice, da so na vrhu skoncentrirani premožneži, ki imajo premoženje v tujini ali ga od tam upravljajo. Takih je kar prvih 12 najbogatejših.

Deli novico:

tu  |  05 .11. 2014 ob  12: 41
gor so sami šušmarji