MLADI HOČEJO RAZUMETI: Preko delavnic razbijali stereotipe o migracijah

Slovenija

Osnovnošolci tretje triade ter srednješolci so se prek delavnic Unicefa v sklopu pouka med junijem in oktobrom seznanili z vzroki za preseljevanje v sodobnem času. Med njimi jih je 62 odstotkov menilo, da o tematiki ne vedo dovolj. S pomočjo delavnice jih je 77 odstotkov znalo našteti pozitivne posledice migracij.

Kot so sporočili z Unicefa, je več kot 1600 osnovnošolcev in srednješolcev na delavnicah razbijalo stereotipe o beguncih in migrantih v okviru projekta Body COOLturen. Rdeča nit delavnic je sporočilo, da je edino prav sprejemati vsakega posameznika, ne glede na njegov videz ter kulturno, religiozno in etnično ozadje.

Med udeleženci delavnic, ki so bili stari 12 in več let, je Unicef Slovenija izvedel anketo, v kateri so jih spraševali o begunski tematiki in znanju, ki so ga pridobili s pomočjo izvajalcev delavnic. 62 odstotkov jih je menilo, da o tematiki, ki so jo obravnavali na delavnici, ne vedo dovolj.

S pomočjo delavnice jih 90 odstotkov pozna vzroke množičnih preseljevanj, 77 odstotkov pa jih zna našteti pozitivne posledice migracij. Velika večina otrok, in sicer 78 odstotkov udeleženih, bi mladim tujcem, v kolikor bi se naselili v njihovem lokalnem naselju, nudila pomoč. Željo, da bi se takšne delavnice izvajale tudi v prihodnje, je izrazilo 78 odstotkov anketiranih učencev.

Anketa med učenci, ki so obiskovali delavnice, je pokazala, da so mladi po njihovem mnenju premalo seznanjeni z begunskimi in migrantskimi temami. "Glavni cilj projekta je, da pri mladih razblinimo strah pred tujci in jih spodbudimo, da bodo v druženju z ljudmi z drugačnim kulturnim, etničnim ali verskim ozadjem videli izziv za lasten razvoj," je povedala Ana Pšenica iz Unicefa Slovenija.

Na Unicefu so še zapisali, da otroci predstavljajo kar 24 odstotkov vseh prosilk in prosilcev za azil v Sloveniji ter 27 odstotkov vseh, ki imajo pri nas priznan status mednarodne zaščite.

Deli novico: