ISKALCI ZAPOSLITVE POZOR: Priložnosti v panogah proizvodnje, financ, transporta

Slovenija

Delodajalci v Sloveniji so glede zaposlovanja v tretjem trimesečju optimistični, a previdni, kaže raziskava družbe Manpower. Največ možnosti zaposlovanja napovedujejo v proizvodnji, najmočnejši zaposlitveni utrip pa pričakujejo delodajalci v jugovzhodni in osrednji regiji.

Med 623 delodajalci, ki so sodelovali v raziskavi, jih 12 odstotkov načrtuje rast zaposlovanja, trije odstotki upad, medtem ko jih 82 odstotkov sprememb v zaposlitveni strukturi v obdobju med julijem in septembrom ne načrtuje.

Z upoštevanjem sezonskih nihanj skupna neto napoved zaposlovanja predstavlja plus šest odstotkov. V primerjavi z drugim četrtletjem je neto napoved zaposlovanja relativno stabilna, znižala se je za eno odstotno točko, medtem ko je na letni ravni upadla, in sicer za dve odstotni točki.

"V splošnem več kot osem od desetih delodajalcev pričakuje, da se struktura zaposlovanja v njihovem podjetju ne bo spremenila, tako slovenski trg dela ponovno pričakuje stabilnost, ki smo ji bili priča že v letošnjem in v preteklih letih," je ob tem pojasnil izvršni direktor podjetja Manpower Rudi Čebulj.

Največ možnosti v proizvodni panogi

Regionalne in večina panožnih napovedi, kot tudi napovedi iz vseh skupin podjetij ne glede na velikost, so po njegovih navedbah pozitivne, kar je dober znak kontinuiranega zaupanja s strani slovenskih delodajalcev. "Več kot eden od 10 namreč navaja, da nameravajo zaposlovati v prihajajočih treh mesecih," je še dejal Čebulj.

 

Iskalci zaposlitve bodo priložnosti v prihajajočem četrtletju našli v vseh, razen eni gospodarski panogi in v vseh regijah. Najmočnejše namere zaposlovanja pričakujejo v proizvodni panogi, iz katere delodajalci poročajo o neto napovedi zaposlovanja v višini +15 odstotkov, kar je najbolj optimistična napoved od začetka izvajanja raziskave v začetku leta 2011.

Nekoliko bolj previdni, a vseeno optimistični so delodajalci v panogah finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva in nepremičnin ter transporta, logistike in komunikacij, neto napoved zaposlovanja za obe panogi je +10 odstotkov, neto napoved zaposlovanja delodajalcev v panogi gostinstva in hotelirstva pa je plus šest odstotkov.

Medtem delodajalci v dejavnosti kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova za obdobje prihodnjih treh mesecev ne načrtujejo aktivnosti v zaposlovanju.

Priložnosti tudi v naši regiji

Četrtletna primerjava kaže na upad zaposlitvenih možnosti v šestih od skupaj 10 gospodarskih panog. Najbolj opazen je upad neto napovedi zaposlovanja v panogi oskrbe z elektriko, vodo in plinom ter gradbeništvu, upad je tudi v panogi kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova.

Nasprotno pa je v dveh gospodarskih panogah v primerjavi s prejšnjim četrtletjem opaziti rast zaposlitvenih možnosti, in sicer najbolj opazno v proizvodnji.

Delodajalci v vseh štirih zajetih regijah pričakujejo, da bodo tudi v tretjem četrtletju zaposlovali. Najbolj delodajalci v jugovzhodni regiji, kjer je neto napoved zaposlovanja plus sedem odstotkov, in v osrednji regiji, kjer je pri plus šest odstotkov.

 

Nekaj priložnosti za zaposlitev bo po pričakovanjih delodajalcev tudi v severovzhodni in jugozahodni regiji, za obe regiji namreč neto napoved zaposlovanja znaša plus štiri odstotke.

Zaposlitvene možnosti so glede na drugo trimesečje upadle, in sicer za tri odstotne točke v severozahodni regiji, za dve odstotni točki v severovzhodni in prav toliko v osrednji regiji. Medtem pa delodajalci v jugovzhodni regiji sprememb ne pričakujejo.

V ospredju velika podjetja, delodajalci previdni

Gledano po velikosti bodo zaposlovali v vseh podjetjih, najbolj pa velika podjetja (več kot 250 zaposlenih) - njihova neto napoved zaposlovanja je namreč +14 odstotkov.

Izvršni direktor Manpowerja Rudi Čebulj je ocenil, da so pozitivni trendi dobra novica za vse, a se hkrati delodajalci začenjajo soočati z drugim izzivom.

Pri zaposlovanju so se namreč pričakovanja na strani delodajalcev v zadnjih letih po Čebuljevih besedah povečala in se ne zmanjšujejo. Na trgu dela tako v Manpowerju že opažajo, da so delodajalci zelo previdni pri tem, koga bodo zaposlili. Kandidati za delovna mesta pa na drugi strani že razpolagajo z več možnostmi zaposlitve.

V prihodnje se tako po njegovi oceni utegne spet pojaviti trend pomanjkanja ustreznega kadra, ki ga je bilo v Sloveniji opaziti že pred izbruhom finančne in gospodarske krize leta 2008.

Deli novico: