HUJŠANJE PRED POLETJEM: (Pre)malo dokazov o učinkovitosti prehranskih dopolnil

Slovenija

Zelo malo je znanstvenih dokazov, da prehranska dopolnila za hujšanje v resnici delujejo, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Ob tem so poudarili, da so številna prehranska dopolnila draga, nekatera lahko součinkujejo z zdravili, nekaj pa je lahko tudi nevarnih.

Zato ljudem, ki razmišljajo, da bi za zniževanje telesne teže uživali prehranska dopolnila, svetujejo, naj se pred tem posvetujejo z zdravstvenim osebjem. To še posebno svetujejo tistim, ki imajo zvišan krvni tlak, sladkorno bolezen, bolezni, povezane s srcem, ali druge kronične bolezni.

V prehranskih dopolnilih, namenjenih hujšanju, namreč najdemo različne sestavine, so zapisali na spletni strani. V njih so zdravilne rastline in njihovi izvlečki, vlaknine ter minerali v različnih količinah in v različnih kombinacijah. Ta dopolnila dobimo v različnih oblikah, kapsulah, tabletah, tekočinah in praških.

In na NIJZ so ugotovili, da proizvajalci prehranskih dopolnil zelo malo pozornosti namenjajo učinkovitosti in varnosti svojih izdelkov. Študije, s katerimi običajno dokazujejo vpliv na izgubo telesne teže, so opravljene z majhnim številom ljudi, ki sestavino uživajo samo nekaj dni ali tednov. Učinkovitost in varnost izdelkov pa bi lahko dokazali le z raziskavo, zasnovano na večjem številu ljudi, ki predstavljajo vzorec populacije, in bi trajala dalj časa, so poudarili na NIJZ.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija