Črna gora korak proti EU, Turčiji nov opomin

Svet

Črna gora je danes z odprtjem štirih novih poglavij v pristopnih pogajanjih stopila korak naprej na poti v EU ter s tem potrdila vodilno mesto v vrsti držav pred vrati unije. Pri potrjevanju širitvenih sklepov je bilo sicer največ razprave o Turčiji zaradi zaostrovanja retorike v Ankari do EU po nedavnih aretacijah novinarjev.

Črna gora je danes odprla poglavja o statistiki, potrošnikih in zdravju, carinski uniji ter finančnih in proračunskih določbah. Od skupno 35 pogajalskih poglavij jih je tako doslej odprla 16, od tega je dve tudi že začasno zaprla.

Nadaljnji napredek Črne gore, ki je pristopna pogajanja začela junija 2012, je pričakovati v prvi polovici prihodnjega leta. EU državo opozarja zlasti na boj proti korupciji in reforme v pravosodju.

V čakalnico za vstop

Črna gora je po vstopu Hrvaške v unijo prevzela štafeto med državami v čakalnici na vstop v unijo. To so še Srbija, Makedonija, Albanija, Bosna in Hercegovina, Kosovo in Turčija, medtem ko je Islandija ustavila pogajanja.

Letošnji širitveni sklepi, pripravljeni na podlagi letnega širitvenega pregleda komisije, ki so jih prav danes potrdili ministri EU za evropske zadeve, sicer državam v čakalnici na vstop v unijo ne prinašajo prelomnih novic.

Srbija s pogajanji nadaljuje prihodnje leto

Srbija, ki je pogajanja začela januarja in je upala na odprtje prvih poglavij ta mesec, bo morala počakati na prihodnje leto. Njen napredek je odvisen predvsem od izpolnjevanja zavez v sklopu dialoga za normalizacijo odnosov s Kosovom.

Makedonija, ki je status kandidatke dobila decembra 2005, zaradi nerešenega vprašanja z Grčijo o imenu še čaka na začetek pogajanj. EU jo opozarja, da ponavljajoče se politične krize vlade in opozicije kažejo na potrebo po bolj konstruktivnem dialogu.

Albanija je junija dočakala status kandidatke za članstvo, a jo čakajo še številni izzivi, preden bo lahko začela pogajanja. EU jo opozarja predvsem na reformo javne uprave, pravosodja, boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu ter svobodo medijev.

Večletni zastoj BiH namerava EU rešiti z novo strategijo. Pisne zaveze k reformam, ki bodo imele podporo celotne politike in civilne družbe, naj bi zagotovile korak naprej v približevanju uniji - uveljavitev sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju.

Kosovo je julija parafiralo stabilizacijski in pridružitveni sporazum, a napredek otežuje dejstvo, da pet članic še vedno ne priznava njegove samostojnosti. Nadaljnji koraki so sicer prav tako odvisni od napredka v dialogu z Beogradom in izvajanja reform.

Turčija napreduje po polžje

Sklepi so bili sicer pretežno vnaprej usklajeni, vendar se je danes razvnela razprava o Turčiji zaradi nedeljskih aretacij številnih domnevnih nasprotnikov turške vlade, med katerimi je več novinarjev.

EU je v odzivu na aretacije novinarjev Ankaro opozorila, da so ta dejanja v nasprotju s temeljnimi evropskimi vrednotami, kot je svoboda medijev. Turški predsednik Recep Tayyipa Erdogana pa je v odzivu na te kritike EU zabrusil, naj se briga zase.

Ministri so zato danes zaostrili sklepe o Turčiji, v katerih so sicer državi priznali ključno vlogo na Bližnjem vzhodu in v boju proti skrajnežem Islamske države ter jo opozorili na nujnost nadaljnjega izvajanja reform.

Turčija je pogajanja začela leta 2005, a napreduje po polžje, zlasti zaradi nerešenih vprašanj s Ciprom ter načelnega nasprotovanju nekaterih ključnih članic njenemu polnopravnemu članstvu.

 

Deli novico: