V KOPRU O SEKSU, EROTIKI IN INTIMNOSTI: So možgani naš edini spolni organ?

Koper

Pogledi, besede, dotiki. Intimnost je del našega vsakdana. Z njo je tesno povezana spolnost, ki pa v nas vzbuja mešane občutke. Poleg občutkov užitka, zadovoljstva in povezanosti s partnerjem (ali partnerji), se nam zaradi nje pojavljajo mnoga vprašanja, skrbi in celo dvomi. Zaradi kočljivosti teme se o teh vprašanjih v javnosti manj govori in pogosto ne vemo, na koga se z njimi obrniti. Kako poglobiti intimnost v odnosih? Ali nam spolna vzgoja v osnovni šoli pove vse, kar moramo vedeti o spolnosti? Kako na spolnost in intimnost vpliva delovanje naših možganov? Na ta in še mnoga vprašanja bodo skupaj s strokovnjaki z različnih področij govorili na letošnjem Tednu možganov v Kopru, naslovljenem 'Greva na samo'.

Teden možganov je mednarodna akcija (Brain awareness week), ki se vsako leto odvija tretji teden v marcu. V tem času različne skupine po Sloveniji pripravijo številne izobraževalne dogodke, katerih namen je ozaveščanje laične in strokovne javnosti o dognanjih s področja raziskovanja človeških možganov in živčevja. Pod okriljem Slovenskega društva za nevroznanost, SiNAPSA, so organizirana raznolika predavanja, delavnice za mlajše in starejše, okrogle mize in filmski večeri z diskusijami.

Sklop dogodkov so študentke biopsihologije in psihologije s pomočjo Društva študentov biopsihologije organizirale tudi v Kopru. Zraven osrednjega dogajanja v Ljubljani se bo Teden možganov na Obali odvil v prihajajočem tednu, od torka, 12. marca, do petka, 15. marca.

Leila Winkler, ki je skupaj z Lariso Laro Pohorec koordinatorica skupine, ki organizira dogodke v Kopru, nam je povedala, da se tovrstni dogodki v Kopru v okviru Tedna možganov odvijajo že več kot desetletje. Pri pripravi dogodkov aktivno sodelujejo študentje biopsihologije, psihologije in mladi zaposleni Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (Famnit) Univerze na Primorskem (UP).

"Vsako leto ima Teden možganov krovno temo oz. rdečo nit, v okviru katere predstavimo delovanje možganov. Društvo SiNAPSA, slovensko društva za nevroznanost, določi temo že pol leta prej, nato pa sledi sama organizacija dogodkov in tematike posameznih predavanj, ki bi se jih izpostavilo. Na te dogodke vabimo predavatelje z različnih področij in profilov, ki bi bili pripravljeni deliti svoj vložek javnosti," je pojasnila Winkler.

V publiki, ki se udeležuje teh dogodkov, po njenih besedah prevladujejo študentje oz. mladi do 30. leta starosti. Je pa odziv javnosti odvisen tudi od teme. Zelo velik odziv javnosti vseh generacij je bil leta 2018, ko je bila tema 'Na sanjah svet stoji'.

'Greva na samo' je naslov letošnjega Tedna možganov

Rdeča nit letošnjih dogodkov so teme, ki se nanašajo in povezujejo spolnost, intimnost in erotiko. Tematika, ki je za ene privlačna, za nekatere pa neprijetna, zna zagotovo pritegniti širšo publiko. Winkler nam je povedala, da bo poudarek na vlogi spolnosti v življenju posameznika, intimnih odnosih in širši družbi: "Spolnost želimo postaviti izven le štirih sten, prepričanja, da je to nekaj, 'o čemer se ne govori na glas' in na njo pogledati tudi iz drugih, manj znanih ali celo prezrtih pogledov. Za boljše razumevanje te kompleksne tematike jo želimo povezati z znanji in spoznanji ved o možganih in drugih socialno psiholoških ved."

Sklop brezplačnih dogodkov v Kopru se bo zvrstil v dneh od torka, 12. marca, do petka, 15. marca. Udeležili se boste lahko zanimivih predavanj, filmskega večera s pogovorom z avtorico in kvalitetne delavnice za osebnostno in partnersko rast. Vsebine so na program umeščene ob popoldnevih in večerih, v prostorih Univerze na Primorskem, na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije v centru mesta.

Nekaj predavateljev na letošnjem dogodku: nevrolog iz Splošne bolnišnice Izola, Dr. Bojan Rojc, pisateljica Milena Miklavčič, psihoterapevta Nuša Klinar in Mihael Černetič. 

Kaj vse zanimivega in koristnega boste izvedeli na letošnjih dogodkih?

Na enem izmed devetih predavanj boste izvedeli več o zasvojenosti s spletno pornografijo in kako nam je lahko pri tem v pomoč čuječnost. Razjasnili bodo nekatere mite in vprašanja o seksu, ki so nastali na račun pomanjkljive spolne vzgoje doma in v šolah. Predavatelj bo orisal tudi, koliko ima s spolnostjo opraviti, po njegovem, naš edini spolni organ - možgani. Na nevrološko obarvanem predavanju boste spoznali nekaj o nevroanatomiji spolnosti, doktorica biokemije pa bo spregovorila o interocepciji in njenem vplivu na intimo z biopsihološkega vidika.

Ukvarjali se bodo z vprašanjem, kako stigma vpliva na poklicna tveganja v seksualnem delu ter kako na našo spolnost vplivajo farmakološka sredstva in psihoaktivne snovi. S pomočjo filozofinje in psihologinje boste skupaj raziskali seksualna življenja žensk (skozi prizmo markantnega dela Simone de Beauvoir, Drugi spol) ter kaj se zgodi s spolnostjo, ko čustvo zaljubljenosti izzveni. Pisateljica bo z vami premišljala o tem, kako presekati gordijski vozel, ko mlade generacije trčijo ob zid družinskega molka in kako sesti s starimi starši ali starši za mizo in se z njimi pogovoriti.

Na sporedu bo tudi filmski večer, ki vam bo z nagrajenim kratkim dokumentarcem slovenske režiserke Teje Klinar ponudil intimen vpogled v izkušnjo invalidne osebe pri iskanju spolne interakcije. Na delavnici 'Umetnost intimnosti' boste iskali nove odtenke intimnosti v odnosu s partnerjem ali bližnjim.

Winkler nam je še povedala, da je vsebina letošnjih dogodkov v okviru Tedna možganov takšna, ki je zagotovo zanimiva za širšo javnost in da bo lahko vsak pridobil kaj koristnega zase in za svoje življenje. "Dogodki bodo koristni tudi za starše in pedagoške delavce. Na splošno je v naši družbi en velik primanjkljaj na področju spolne vzgoje. Premalo se govori o intimi in seksu, prav tako se o tem premalo izobražujemo," je še povedala.

Več informacij o dogodkih v Kopru lahko najdete na Facebooku, v dogodku Teden možganov 2024 v Kopru: 'Greva na samo' in na spletni strani Tedna možganov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija