SKROMNO ŠTEVILO PRIJAV ODDAJANJA NEPREMIČNIN TURISTOM: Furs ima še vedno upanje

Slovenija

Na poziv Finančne uprave RS (Furs) k prijavi oddajanja nepremičnin v turistični najem se je doslej odzvalo bolj malo zavezancev. Vendar pa se rok še ni iztekel in pričakovati je, da se bo večina registrirala v prihodnjih dneh. S tem se bodo izognili plačilu globe.

Finančna uprava je poziv k prijavi dohodkov od oddajanja nepremičnin v turistični najem objavila v začetku lanskega decembra. Pridobila je namreč podatke o teh dohodkih, a je zavezancem dala do konca letošnjega januarja možnost, da se s samoprijavo izognejo plačilu globe. Ta lahko znaša od 400 do 30.000 evrov.

Ob tem so na Fursu zatrdili, da so pridobili podatke tako o fizičnih osebah kot tudi o fizičnih osebah z dejavnostjo in pravnih osebah, ki so dohodke z oddajanjem nepremičnin v turistični najem dosegale v Sloveniji in tudi v tujini. Imeli naj bi torej tudi podatke o oddajanju nepremičnin preko spletnih portalov, kot sta npr. Airbnb in Booking. Kako so do njih prišli, niso razkrili.

Niste registrirani? Opravljate delo na črno

Teden dni pred iztekom roka se je za namen oddajanja nepremičnin v turistični najem za "nazaj" registriralo 43 zavezancev, so danes sporočili iz Fursa. Številka ni velika, vendar pričakujejo, da se jih bo večina registrirala (in samoprijavila dohodke) v zadnjem tednu pred iztekom roka. Tudi sicer namreč zavezanci svoje davčne obveznosti povečini poravnavajo tik pred iztekom roka, so pojasnili za STA.

Da nameravajo v prihodnje oddajati nepremičnine v turistični namen, pa se je v zadnjem mesecu in pol registriralo 167 zavezancev, od tega 25 kot pravne osebe in 142 kot fizične osebe z dejavnostjo.

Ob tem na Fursu opozarjajo, da lahko posameznik oddaja in oglašuje oddajanje prostih nastanitvenih zmogljivosti v turistične namene le, če ima to dejavnost ustrezno registrirano. Fizična oseba, ki oglašuje ali oddaja nepremičnine v turistični najem in ni vpisana ali nima priglašenega dela, opravlja delo na črno.

Rok se izteče konec meseca

Zavezance zato pozivajo, naj preverijo, ali so napovedali vse tovrstne dohodke. Če jih niso, jim ponujajo možnost vložitve samoprijave najpozneje do 31. januarja in v tem primeru bodo plačali le tri odstotke obresti od premalo plačanega oziroma neplačanega davka.

Fizične osebe lahko to dejavnost opravljajo kot registrirani sobodajalci, če opravljajo dejavnost le občasno, ali pa kot samostojni podjetniki. Registracijo uredijo pri Agenciji RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), ki je konec lanskega leta vzpostavila register nastanitvenih obratov ter uvedla elektronski sistem poročanja podatkov o gostih in prenočitvah. Pridobiti je treba tudi digitalno potrdilo in se registrirati v Fursov sistem eDavki.

Deli novico:

pinkoponko |  25 .01. 2018 ob  20: 26
glede na sosedsko foušijo v slo furs za ta namen sploh ne bi potreboval veliko inšpektorjev. Sam nagrado naj dajo za prijavitelja in bodo na hitro našli vse ki oddajajo. Potem pa sam primerjava med registriranimi in prijavljenimi... bum državna blagajna polna...
Lol |  25 .01. 2018 ob  20: 08
-1
Airbnb je dal uradni odgovor, da Sloveniji ni izdajal podatkov o sobodajalcih.
Furs tako lahko sklepa le na osnovi bancnih nakazil, pa se za ta ima info le, da je denar nakazan s strani airbnb, ne za kaj. Placal bo kazen samo tisti, ki stegne jezik.
bizgec |  25 .01. 2018 ob  14: 26
-1
Bale. Podatkov iz Airbnb in Booking sigurno nimajo. Ti portali so bili vzpostavljeni z namenom neplačevanja davkov. Ostalo je samo strašenje sobodajalcev z visokimi kaznimi.
IBRO |  25 .01. 2018 ob  13: 37
to samo pove koliko se ljudje bojijo FURSA, torej države! balkanjezi!