Veter tudi ponoči podiral drevesa, ponekod tudi izpadi elektrike

Kronika

Močan veter, ki je v četrtek zajel Slovenijo, je tudi ponoči povzročil nekaj preglavic, predvsem v severni polovici države. Veter je podiral drevesa in odkrival strehe, s Štajerskega pa poročajo tudi o motnjah z električno energijo.

Do izpadov električne energije je po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje prišlo v občini Hoče-Slivnica in na območju Sladkega vrha. V občini Slovenska Bistrica je veter poškodoval kable javne razsvetljave, zaradi močnega vetra je padel drog telekomunikacijske napeljave v naselju Preloge.

Mariborski gasilci so posredovali v Pivoli, kjer je na stanovanjskem bloku veter odkril del strehe, ter v Rošpohu, kjer je brez dela strehe ostala stanovanjska hiša. Del strehe je odkrilo tudi v Miklavžu na Dravskem polju.

V Ormožu je drevo padlo na parkirani osebni vozili in ju poškodovalo. Močan veter je razkril ostrešje stanovanjskega objekta v Veliki Nedelji in Seniku.

V Sv. Juriju v občini Rogatec je veter razkril približno 15 kvadratnih metrov ostrešja na gospodarskem poslopju, del ostrešja je popolnoma uničil. V Babni Reki v občini Šmarje pri Jelšah in Lekmarju so gasilci s kritino pokrili pet kvadratnih metrov ostrešja na stanovanjski hiši.

Na Čečovju v občini Ravne na Koroškem je veter odkril pločevinasto streho na šestih vrstnih garažah.

Sunki vetra podirali drevesa

Na Gorenjskem so močni sunki vetra v četrtek popoldne in ponoči podrli več dreves. V jutranjih urah se je tako v Predosljah drevo podrlo na stanovanjsko hišo. Ponoči se je v Goričah drevo podrlo na garažo in poškodovalo osebno vozilo. Gasilci pa imajo veliko dela predvsem z odstranjevanjem dreves, ki so padla na ceste.

Nekatera padla drevesa so poškodovala telefonske kable. Zaradi močnih sunkov karavanškega fena pa predvsem v vaseh pod Karavankami prihaja tudi do kratkotrajnih motenj na električnem omrežju, so za STA povedali v Elektru Gorenjska.

Na letališču Lesce je veter prevrnil in poškodoval lahko letalo Cessna iz Romunije, kar je povzročilo iztekanje goriva iz letala. Gasilci so preprečili iztekanje goriva v odtočni kanal, iz letala prečrpali gorivo in letalo pritrdili.

Številni občani šele v jutranjih urah ugotavljajo, kakšno škodo jim je ponoči povzročil veter, ki je še vedno močan. Po vrtovih in cestah raznaša slabo pritrjene predmete, trga panoje in z nekaterih objektov odnaša dele kritine. V žirovniški občini, kjer je močan veter lanskega novembra poškodoval 260 objektov, je tudi tokrat veter s številnih objektov odnesel po nekaj strešnikov.

Kljub temu da je Agencija RS za okolje (Arso) v četrtek za severozahod Slovenije razglasila rdečo, najvišjo stopnjo vremenske ogroženosti, posledice vetra na Gorenjskem vsaj zaenkrat še niso tako hude kot novembra lani. Tedaj v vznožju Karavank skoraj ni bilo hiše, ki ji ne bi manjkalo vsaj nekaj strešnikov. V najbolj prizadetih občinah Žirovnica in Preddvor je povzročil za več kot 1,4 milijona evrov škode.

Kot je za STA ocenil poveljnik civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet, so v tokratnem vetru razmere vendarle bistveno boljše, kot so jih pričakovali. Sam pa se danes odpravlja na pomoč kolegom iz Bosne in Hercegovine, kjer se spopadajo s katastrofalnimi poplavami. Na Trgu svobode v Gornji Radgoni je veter z objekta odtrgal pločevino, ki je padla na streho stanovanjskega bloka.

Težave so bile tudi na Dolenjskem. Na Senovem je močan veter v četrtek zvečer odkril del pločevinaste strehe industrijskega objekta, v Podzemlju pa se je zaradi močnega vetra nagnil električni drog, zaradi česar je kraj bil nekaj časa brez elektrike.

Veter naj bi danes začel slabeti

Veter naj bi sicer po napovedih vremenoslovcev danes dopoldne začel slabeti. Arso je medtem že odpravil rdečo stopnjo vremenske ogroženosti za severozahod države in jo spremenil v oranžno. Pod Karavankami bo veter v sunkih dopoldne še lahko dosegal hitrosti od 80 do 100 kilometrov na uro, drugod v severni in severovzhodni Sloveniji pa do okoli 70 kilometrov na uro.

Deli novico: