NEKDANJEMU MINISTRU NE BODO SODILI: A Turk ne more biti še miren

Slovenija

Ljubljansko okrajno sodišče je danes zavrglo obtožni predlog zoper nekdanjega šolskega ministra Žigo Turka in nekdanjega direktorja direktorata za visoko šolstvo Boruta Rončevića, obtožena zlorabe uradnega položaja. Vendar zgodbe s tem najbrž še ni konec, možno je, da bo zadevo obravnavalo okrožno sodišče.

Čeprav se je za danes pričakoval začetek sojenja obema obtoženima, ki naj bi priredila pogoje razpisa za koncesije za posamezne študijske programe, da so jih dobile točno določene zasebne fakultete, in sicer Fakulteta za medije, novogoriška Fakulteta za znanosti o okolju in celjska Visoka šola za proizvodno inženirstvo, ni bilo tako.

Sodnica Ana Testen je po prebrani obtožnici predstavila svoje pomisleke o tem, ali je okrajno sodišče sploh pristojno za odločanje v tej zadevi. Tožilstvo namreč obtoženima očita, da sta s prirejanjem pogojev vedela, da bi te fakultete po dodeljenih odločbah o koncesiji skupaj pridobile nepremoženjsko korist v vrednosti 5,1 milijona evrov.

In ravno v številki zapisana vrednost nepremoženjske koristi je zbudila pozornost okrajnega sodišča, ki je zavzelo stališče, da gre pri konkretizaciji znaka kaznivega dejanja za protipravno premoženjsko korist in ne več nepremoženjsko.

V tem primeru pa se ne upošteva več prvega odstavka člena kazenskega zakonika, ki govori o zlorabi uradnega položaja, po katerem grozi eno leto zapora, ampak gre za tretji odstavek istega člena. S tem odstavkom je zagroženih pet let zapora in torej pristojnost pade na okrožno sodišče.

Tožilka Jerneja Pielick je sicer pojasnjevala, da obtoženima nepremoženjsko korist očita, ker sta le omogočila podelitev koncesije, izplačilo koncesnine pa bi bila zgolj posledica te odločitve. Do izplačila nikoli ni prišlo, saj so odločbe kasneje razveljavili. Prav tako obtožena nista pridobila protipravne premoženjske koristi, je še pojasnjevala Pielickova.

Vendar sodnice ni prepričala, po prekinitvi je sklenila obtožni predlog zavreči s pojasnilom, da se koncesije ni podeljevalo za javno službo, ampak zasebnim zavodom, in torej gre za pridobitev premoženjske koristi. Hkrati pa je vrednost te koristi ovrednotena, je pojasnila sodnica. Tudi sam opis kaznivega dejanja v obtožnem aktu se sklada s tretjim in ne prvim odstavkom člena kazenskega zakonika o zlorabi uradnega položaja, je še povedala.

Nadaljevanje odvisno od vpletenih

Zato sodnici, kakor je dejala, ni preostalo drugega, kot da obtožni predlog zavrže. Nadaljnji potek zadeve je zdaj na strankah. Če se bo katera od njiju pritožila, bo o pristojnosti odločalo višje sodišče. Če bo pritrdilo odločitvi okrajnega sodišča, bodo Turku in Rončeviću sodili na okrožnem sodišču, sicer pa na okrajnem. Do takrat pa zadeva stoji.

Deli novico:

vsi |  04 .09. 2016 ob  11: 35
nedolzni.
krivosodje |  02 .09. 2016 ob  23: 00
Nic novega.
WTF |  02 .09. 2016 ob  15: 46
Kaj pa imajo sodnice za bit prepričane ali neprepričane - sodi se na podlagi dokazov, ne pa prepričanja, verske izpovedi, itd., ipd.