MRAMORJEV ODSTOP: Razlog ni Luka Koper ... "V dobro države je treba klobase pospraviti v shrambo"

Slovenija

Za poslanko Alenko Bratušek je odstop ministra Dušana Mramorja pričakovan, razlog pa ni Luka Koper, "pač pa nekaj bistveno večjega". Po njenem mnenju Mramorjevega naslednika ne bo lahko najti, a premierju Miru Cerarju priporoča, naj se ozre po kabinetu. "Aleksandar Kešeljević naj stopi naprej, ne da iz ozadja upravlja državno premoženje," poziva. Po oceni analitika Primoža Cenclja iz KD Skladov pa je potrebno "klobase pospraviti v shrambo". Kljub temu da se navzven zdi, da gre Sloveniji dobro, je treba namreč po njegovem mnenju brzdati apetite.

Za predsednico Zavezništva in poslanko poslanske skupine nepovezanih poslancev Bratuškovo je Mramorjev odhod pričakovan že nekaj časa. Kaj je mislila s tem, da je v ozadju odstopa ministra za finance nekaj večjega, ne Luka Koper, ni pojasnila.

Mramor je sicer navedel, da odhaja iz osebnih razlogov. "Kaj pa naj minister, če ne želi delati škode premierju in vladi, drugega reče," je v izjavi novinarjem dejala Bratuškova.

Glede na stanje, v katerem je po njenih besedah vladna koalicija, Mramorjevega naslednika ne bo preprosto najti. Cerarju pa priporoča, naj pogleda po svojem kabinetu"kjer ima zaposlenega doktorja ekonomskih znanosti, Aleksandra Kešeljevića", ki naj stopi iz ozadja.

Koalicija bo še nekaj časa zdržala

Po njenem mnenju bo koalicija "zdržala vsaj še nekaj časa", upa pa, da bodo pri upravljanju z javnimi financami "še naprej tako striktni, kot so bili do sedaj". Presenetil je ni niti odhod državnega sekretarja Metoda Dragonje, ki je bil po njenih besedah Mramorjev tesni sodelavec.

Po ocenah vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojana Dobovška pa boj med lobiji v Sloveniji še poteka. "Poleg tega, da premierju Miru Cerarju ne zaupajo ljudje, mu ne zaupa več tudi Mramor", je  prepričan Dobovšek. Ocenjuje, da bo Mramorjev odhod močno zatresel vlado in bo iskanje naslednika težava. Dobovšek ocenjuje, da je Mramor tehnično vodil vlado, bolj pa ga zanima, kaj bo v prihodnje in kako hitro bo Cerar karkoli naredil. Prihodnji minister pa bo po njegovih besedah moral biti tak, ki skrbi za ljudi in dobro države, ne pa za dobro peščice elit.

Mramorjevega naslednika ne bo preprosto najti

Cencelj je ocenil, da je Slovenija v teh skoraj dveh letih Mramorjevega ministrovanja začela akumulirati nekatere rezerve za bolj učinkovit spopad z morebitnimi novimi pretresi. Še naprej je treba tako po njegovih besedah brzdati javno porabo in stabilizirati javne finance, saj je mednarodno okolje še vedno zelo negotovo. Vsako nesmiselno povečevanje javnih izdatkov je tako na srednji rok problematično, je pripomnil. Ob tem je Cencelj mnenja, da bo Mramorjev naslednik težko nekdo, ki bo učinkovito kljuboval številnim parcialnim interesom v družbi, ki so vsak dan močnejši.

Rezultati Mramorjevega dela se bodo šele pokazali

Profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti Igor Masten meni, da se bodo rezultati Mramorjevega dela pokazali šele v prihodnosti, bo pa imela vlada zelo težko delo pri iskanju njegovega naslednika. Dodal je, da gre za slab signal tujim finančnim trgom.

Da se bo prava vrednost Mramorjeve zapušine šele pokazala, se strinja tudi vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer. Od Mramorjevega naslednika pričakuje podobne temeljne lastnosti, in sicer odločnost, avtoriteto in visoko strokovnost, pa tudi več poguma in proaktivnosti pri porabi javnega denarja.

Zunanji minister Karl Erjavec je ob robu zasedanja skupnega odbora Slovenija - avstrijska Koroška dejal, da ta odstop obžaluje. O morebitnem Mramorjevem nasledniku ni želel ugibati. Po Erjavčevi oceni pa odstop ne bo vplival na stabilnost vlade. Kot je še dejal vodja slovenske diplomacije, je bil Mramor dober minister, kar dokazujejo tudi njegovi rezultati.

Predsednik DZ Milan Brglez se je Mramorju zahvalil za njegovo delo, predvsem za stabilizacijo javnih financ. "Brez njegovega osebnega angažmaja in njegove trdne volje, da se stanje naših javnih financ izboljša, bi bila Slovenija še vedno pod nadzorom Evropske komisije," je v sporočilu za javnost zapisal Brglez.

Predsednik SD Dejan Židan spoštuje odločitev svojega kolega. Židan se je v izjavi medijem zahvalil Mramorju za sodelovanje v dveh letih vlade. Iskanje Mramorjevega naslednika je v pristojnosti premierja Mira Cerarja in v SD se po Židanovih besedah v to ne bodo vmešavali, Cerarjevo odločitev pa bodo spoštovali.

Kako bo v prihodnje

Drugačne tone je slišati iz opozicijskih NSi in SDS. Pri tej vladi je padla kraljica in samo še vprašanje časa je, kdaj bo padel kralj, je odstop ministra za finance komentiral vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin. Ob tem se je zavzel za čim prejšnje predčasne volitve, obenem pa se je vprašal, kdo bi v takšni vladni koaliciji sploh želel biti prihodnji finančni minister.

Na družbenem omrežju Twitter se je že oglasil tudi predsednik SDS Janez Janša. Zapisal je, da se "hiša, zidana na pesku nepoštenih volitev, po dveh letih besedičenja in kitenja s tujim perjem sesuva v prah". In dodal: "Prihaja čas končnih bilanc." Vodja poslanske skupine Jože Tanko pa je v izjavi za medije ocenil, da Mramor ni odstopil iz osebnih razlogov, pač pa zaradi pritiskov. Pri oblikovanju proračuna bo namreč po njegovih besedah treba poplačati račune tistim, ki so vladi omogočili nastop mandata.

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) si od novega ministra si želijo izpeljave resnih reform ozirom razbremenitve malega gospodarstva. Sicer pa je po mnenju omenjenih organizacij odhajajoči minister pustil pečat zaradi predlaganega davčnega prestrukturiranja, s katerim niso zadovoljni.

Predsednik konfederacije Pergam Jakob Počivavšek kot eno ključnih zadev, ki so zaznamovale ministrovanje Dušana Mramorja, izpostavlja uvedbo fiskalnega pravila in vodenje vseh vladnih politik ob dokaj strogem upoštevanju tega pravila. Sam ocenjuje, da bi bil drugačen pristop za razvoj Slovenije lahko ugodnejši, in si želi razmisleka o tem.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj ocenjuje, da je bilo Mramorjevo ministrovanje  absolutno zaznamovano z restriktivno varčevalno politiko. Sprejetje fiskalnega pravila pa je verjetno tisto, ki je najbolj odločilno za naprej. Zaradi nekaterih nejasnih pogledov vlade pa bi znalo postati zapleteno, pravi.

V združenjih občin, ki so z Mramorjem večkrat prišla navzkriž pri vprašanjih financiranja, od njegovega naslednika pričakujejo konstruktiven dialog. Upajo, da bomo novega ministra dobili čim prej in da jim bo z njim uspelo najti rešitve, ki bodo sprejemljive za obe strani.

Deli novico:

More More |  14 .07. 2016 ob  15: 27
Re športnik

Ne se bat! Ne gre to kar tako. Pope je zakon. Poglej po Kopru. Zgodovinsko mestno jedro in velik napredek iz delavske četrti v lepo urejeno in urbano sredino. Verjemi, da boste še veselo brcali žogo, igrali tenis,… Miškota bo že discipliniral, če se bo tržu.
Športnik |  14 .07. 2016 ob  11: 47
Ne vem , kaj imate toliko proti temu , da se plačuje en športni klub. Pa ne samo eden. Smučarji , odbojkaši , jadralci so eni vidnejših , ki jih Luka Koper , ali pa jih je sponzorirala. Kaj pa Krka, pa Petrol, spomnite se Droge , ali pa koperskega rokometnega kluba , ki ga je sponzoriral Cimos , klub je propadel , ko je Cimos propadel , prvakov pa ni hotel prevzeti nihče . Kluba ni več. Kaj hočete doseči s tem , da bo nekdo v parlamentu sprožil pobudo in bodo še te finance usahnile . Veste takšno trobezljanje ne koristi nobenemu , pri nas pa vemo kako to gre . Nekdo bo sprožil postopek , ki bo za vedno uničil sponzorstva.
Če pogledamo , koliko športa financira recimo Pošta Slovenije , pa podmladke klubov , se mi zdi to prav , saj denar ne mečemo stran ampak , ga pač delimo tudi sami . In je prav , da je tako. Če je denar zlorabljen je drugo , zato raje glejte na kakšne zgrešene investicije ali pa sponzoriranje NLBja , ki bi prehranilo deset let celotnega športa v Sloveniji. To vas pa ne moti , da ste bili tiho , ko je bilo podeljeno NLBju masa denarja , da o T6 sploh ne govorimo , da o kliničnem centru sploh ne govorimo , ne ko se zatakne pri enem MIšiču ali Popetu , takrat je vstala Slovenija.
Falkon |  13 .07. 2016 ob  22: 07
Odstopajo po vrsti. So jih ujeli na prisluhih?
Pravi Bog |  13 .07. 2016 ob  21: 42
-1
Kaj je človeška PAMET napram Božjemu znanju in volji, niti kapljica v največjem mor ju. Če verjamete, da ste prišli-in vi ste celo prepričani v to, da stze prišli iz opic ven na ta božji svet, potem ni kaj pomagat. Ljudje že niste, psihopati pa, brez sočutja in vesti. Kaj ima človek drugačnega kot žival? Svobodno voljo ( TO NE POMENI, DA DELAŠ KAR HOČEŠ, AMPAK, DA SPREJMEŠ ODGOVORNOST GLEDE MOREBITNIH POSLEDIC), VEST IN SPOSOBNOST LJUBLJENJA. Zanimiva živač ta ateist!!
Re Realist |  13 .07. 2016 ob  21: 22
One v upravi, kot se menijo je strah kaj se bo z firmo zgodlo. Imeli bodo pa vse en boljšo penzijo, kot pomorci, ki so kruh na barkah služili. Pomorce iz bark je gazda večina že zmetal na cesto.
Realist |  13 .07. 2016 ob  19: 44
Upokojeni pomorec Splošne plovbe boš takrat, ko boš šel v penzijo ali pa malo za tem, ko te bodo vrgli iz hiše. Zdaj pa še trpi za mizo.
Obala je postala Idrija, a tam so zdravi |  13 .07. 2016 ob  17: 55
Koliko norcev kar naenkrat na Obali. Primorska poje, Idrija vabi.
Totalno razočaran |  13 .07. 2016 ob  17: 27
Vse poslati domov in vrata v parlamentu zapečatiti, da ne more nihče več stopiti vanj. Od osamosvojitve dalje gre vse samo navzdol. Za katerega vraga smo šli ven iz Jugoslavije, da smo zdaj v totalnem jarmu in pod komando zahoda, obubožani in na pragu uničenja.Kdo je tisti pametnjakovič, ki si upa trditi, da smo samostojni.
Upokojeni pomorec Splošne plovbe s skromno penzijo |  13 .07. 2016 ob  16: 55
-1
Hvala, vsi ministri za finance do sedaj in v naprej do rajske situacije. Zatret lenuhe. KDOR NE DELA, NAJ NE JE. Vse te anonimne komentariste zatret, ker so vsi shizofreni. Bravo novinarji. Zatret hudobneža, ki te hoče zatret.
Vlada ne se sprenevedat |  13 .07. 2016 ob  16: 42
Finančni minister je dolžan volilcem/davkoplačevalcem obrazložiti komu je dal takšno moč, da klube in društva financira/zalaga z državnim denarjem ( Luka Koper in Komunala Koper)
NČ BAT, |  13 .07. 2016 ob  14: 56
da bomo dobili bolj poštenega,še manj sposobnega.Razspustit parlament in vse polovit ter jim sodit.Kot na Islandu.