KANAL OB SOČI: Tekmovali bodo z osli

Posočje

Športno turistično in kulturno društvo Levpa danes vabi v Levpo blizu Kanala ob Soči, kjer bodo že 13. zapored priredili dirke z osli ali mušje dirke. Oslu namreč v narečju rečejo muš. Obiskovalci te zabavne prireditve se bodo lahko nasmejali predvsem trmi oslov, ki so bili v preteklosti zelo pogosta vprežna in tovorna žival na tem območju.

Osel je bil do zadnjih desetletij prejšnjega stoletja zelo pogosta domača žival na območju Levpe, je za STA spomnil predsednik Športno turističnega in kulturnega društva Levpa Aleksander Štrukelj. Kjer zaradi slabih gmotnih razmer niso mogli imeti konja ali vola, so kupili osla, pravi.

Uporabljali so ga za prenašanje drv, sena, mleka, prav tako jim je pomagal pri spravljanju kmetijskih pridelkov z njiv. "Osel je skromna žival, pojedel je tisto, kar so krave pustile v jaslih," je dejal Štrukelj.

Izvor narečne besede muš je domnevno iskati v italijanski besedi muso, ki pomeni gobec, je za STA povedal etnolog Borut Koloini iz Goriškega muzeja. "Na Slovenskem niso spraševali, koliko prašičev imaš, ampak koliko repov imaš. Če jih je zanimalo število krav, so vprašali, koliko grl imaš. Glede na to bi lahko verjetno sklepali, da pa je gobec pomenil osla," je dejal.

"Delaš kot muš"

Po Koloinijevih besedah je v zahodnem delu Slovenije, kjer je bil osel zelo pogosta vprežna žival, še vedno živ rek, da delaš kot muš. "To pomeni, da delaš zelo trdo," je pojasnil.

Po podatkih, ki so jih zbrali v omenjenem društvu, so mušje dirke v Levpi organizirali že leta 1978, ko je bilo na območju še veliko oslov. V 80. letih prejšnjega stoletja pa so po Štrukljevih besedah začeli izginjati. V društvu so dirke, v katerih sodelujejo osli z jahači, obudili leta 2003. Od takrat potekajo neprekinjeno drugo nedeljo v avgustu, v nedeljo po cerkvenem prazniku Marije Snežne, 5. avgustu.

Deli novico: