EVROPSKA MEJNA IN OBALNA STRAŽA: Posredovanje na zunanjih mejah

Svet

Voditelji članic EU so se danes v Bruslju zavezali k hitri preučitvi svežnja za zavarovanje zunanje meje in s tem obvarovanje schengenskega območja brez nadzora na notranjih mejah, ki vključuje predlog za vzpostavitev evropske mejne in obalne straže. Obljubili so, da bodo stališče sprejeli v prvi polovici prihodnjega leta.

Voditelji so se tako zavezali k hitri preučitvi predlogov za vzpostavitev evropske mejne in obalne straže s pravico do posredovanja na zunanji meji članice brez njenega povabila, spremembe schengenskega zakonika za zagotovitev obveznega sistematičnega nadzora vseh potnikov na zunanji meji in prostovoljne sheme za sprejem sirskih beguncev iz Turčije.

Izid je pričakovan, saj so v EU vseskozi opozarjali, da več od napovedi preučitve predlogov ni pričakovati, ker je komisija zajeten sveženj predstavila le dva dni pred vrhom. Voditelji so obljubili, da bodo stališče sprejeli v času nizozemskega predsedstva, torej v prvi polovici prihodnjega leta.

Potreben je nadzor na zunanjih mejah EU

Voditelji so ob tem opozorili na nezadostno in prepočasno izvajanje ukrepov za zajezitev rekordnih migracijskih tokov, s katerimi se sooča Evropa. "Za zavarovanje celovitosti schengna je neizogibno ponovno zagotoviti nadzor zunanjih meja," so poudarili.

Ob tem so pozvali k čimprejšnji odpravi pomanjkljivosti pri izvajanju načrta premestitve beguncev znotraj unije, vzpostavljanju žariščnih območij za obravnavo beguncev v Grčiji in Italiji ter izvajanju politike vračanja nezakonitih migrantov. Od obljubljenih 160.000 premestitev v dveh letih so jih doslej izvedli le 184, od predvidenih enajstih hotspotov delujeta le dva.

Zmogljivosti Slovenije so polne

Slovenija podpira vzpostavitev evropske mejne in obalne straže, je povedal premier Miro Cerar ob prihodu na vrh EU. V primeru slovensko-hrvaške meje takšno posredovanje sicer po njegovih besedah ni mogoče, ker to ni zunanja meja EU. "To nas ne zadeva, to je predvsem problem na grško-turški meji in na meji med Italijo in Afriko," je poudaril.

Cerar je v Bruslju tudi izpostavil, da je Slovenija načelno za skupno solidarnost pri sprejemanju beguncev, vendar je to treba izvesti v skladu z njenimi integracijskimi zmožnostmi, predvsem pa tega ni mogoče izvesti zdaj, ko so njene zmogljivosti dnevno polne zaradi tranzita in dokler mora dnevno več tisoč beguncev oskrbovati na njihovi poti naprej.

Deli novico:

Bravo Miro |  18 .12. 2015 ob  13: 49
ti kar pripelji nam domov okupacijske sile....
koprčan |  18 .12. 2015 ob  13: 36
zastojn nam evropska mejna in obalna straža, če ljudi ne bomo takoj pošiljali nazaj od koder bodo prihajali..