DAN ŽENSK IN DEKLET V ZNANOSTI: "Inoviraj. Pokaži. Napreduj. Naprej. Vztrajaj."

Koper

Dan žensk in deklet v znanosti, 11. februar, bo to leto na predlog Združenih narodov potekal pod sloganom "Inoviraj. Pokaži. Napreduj. Naprej. Vztrajaj." (Innovate. Demonstrate. Elevate. Advance. Sustain. – I.D.E.A.S.). Po celem svetu v vseh znanstvenih disciplnah še vedno obstaja velika razlika med spoloma, tudi v naravoslovnih, tehniških, inženirskih in matematičnih. Tudi v visokošolskem izobraževanju je sicer vse več žensk, ampak so še vedno premalo zastopane. Po podatkih UNESCA je od vseh raziskovalcev manj kot 30 odstotkov žensk.

Na Univerzi na Primorskem je 253 raziskovalk (kar skupno predstavlja 51,4 odstotka), ki raziskujejo na šestih članicah in enem raziskovalnem inštitutu. V prejšnjem letu se je usposabljalo 17 mladih raziskovalcev, od tega je bilo devet žensk (59 odstotkov).

Znanstvenice UP so dobile tudi številne nagrade. V ARRS-jev izbor dosežkov "Odlični v znanosti" sta uvrščeni na področju humanistike monografija V tišini spomina: »eksodus« in Istra izr. prof. dr. Katje Hrobat Virloget in na področju biotehnike članek "Kvantitativna ocena tveganja izpostavljenosti Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis (MAP) preko različnih vrst mleka za slovenskega potrošnika" izr. prof. dr. Jasne Prezelj.

Priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju je Slovenska znanstvena fundacija podelila izr. prof. dr. Suzani Todorović za njen prispevek k promociji narečne podobe slovenske Istre in za sodelovanje pri registraciji istrobeneških govorov v Registru nesnovne kulturne dediščine.

Nagrade za znanstveno odličnost UP za leto 2021 so bile podeljene prof. dr. Eleni Bužan za področje naravoslovja, izr. prof. dr. Katji Hrobat Virgolet ter izr. prof. dr. Martini Blečić Kavur za področje humanistike in izr. prof. dr. Tini Štemberger za področje družboslovja.

Raziskovalke, študentke in doktorandke UP smo povprašali "Kako jim je odločitev za raziskovanje izboljšala življenje/priložnosti v življenju?"

"Moje področje raziskovanja je primarno algoritmična teorija grafov. Je mlado področje vendar se zelo hitro razvija, ob tem mi UP FAMNIT ponuja priložnosti udeležbe ter organizacije mednarodnih konferenc, ki omogočajo prenos znanja, še hitrejši napredek znanosti in članke v so-avtorstvu s strokovnjaki iz vsega sveta." (Nina Chiarelli, docentka za področje matematika na UP FAMNIT in raziskovalka na UP IAM)

"Kot raziskovalka imam bolj fleksibilen urnik, da si sama razporejam svoje obveznosti in jih tako lažje usklajujem s svojim zasebnim življenjem. Raziskovanje mi daje tudi številne možnosti za strokovna izpopolnjevanja in obiske v tujini." (Katja Kramberger, raziskovalka na Katedri za prehransko svetovanje – dietetika, UP FVZ)

"(...) Delo v znanstvenem raziskovanju zahteva ogromno truda in časa. Včasih je težko uskladiti službeno in zasebno življenje, zato ne bi z gotovostjo rekla, da se mi je življenje obrnilo na boljše. V nekaterih pogledih je celo morda otežilo vsakdanjost, ker imam zase, za družino in prijatelje manj prostega časa. Po drugi strani pa moram priznati, da me znanstveno raziskovanje tudi izpopolnjuje, ker je zelo kreativno delo.  (...)" (Dr. Lara Sorgo, doktorandka UP FHŠ)

"(...) Na centru se ukvarjamo z različnimi raziskovalnimi in intervencijskimi projekti. Na eni strani raziskujemo različne dejavnike povezave s samomorilnim vedenjem, varovalne dejavnike in na to te izsledke vključujemo v intervencijske programe, projekte in na tak način 'dajemo' nazaj družbi. Projekti so dobro sprejeti tako med domačo kot mednarodno javnostjo. Primer potrditve uspešnosti našega dela je, da nam je bila zaupana soorganizacija 32. Svetovnega kongresa mednarodne zveze za preprečavanje samomora. (...)" (Vanja Gomboč, raziskovalka na UP IAM (Slovenskem centru za raziskovanje samomora)

"Trenutno pišem magistrsko nalogo, v kateri raziskujem anksioznost, stres in depresijo med rokometašicami v Sloveniji. Sem vesela, da lahko poleg tega, da sem videla problematiko iz 'prve roke', kot nekdanja vrnunska športnica, to problematiko sedaj spoznavam tudi kot raziskovalka. Da bom s tem pridobljenim znanjem kot športna psihologinja v nadaljnji karierni pomagala športnicam in športnikom." (Lea Krajnc, magistrica biopsihologije in redna študenka psihologije UP FAMNIT,  nekdanja vrhunska športnica)

Minja: "Znanost naju navdušuje že od otroštva."

Aja: "V sklopu študija Varstvene biologije in Varstva narave sva vedeli, da morava poleg študijskih obveznosti pridobivati tudi dodatne kompetence. V sklopu študija sva se tako aktivno udeleževali različnih projektov, financiranih za študente, kot so npr. projekti 'Po kreativni poti do znanja'."

Minja: "Tako sva danes tukaj, kjer sva: ženski v znanosti, ki delujeta na področju molekularne ekologije na Univeri na Primorskem."

Aja: "Znanost je za nas raziskovalce, veliko več kot samo delo; je naše poslanstvo in veselje."

Aja Bončina, asistenka na Oddelku za biodiverziteto UP FAMNIT, in Minja Krstić, raziskovalka na Oddelku za biodiverziteto UP FAMNIT

"Hvaležna sem, da imam priložnost vključevanja v raziskovalno delo, projekte že tekom študija, kot so na primer projekti 'Po kreativni poti do znanja' ali 'Študentski inovativni projekti za družbeno korist'." (Lana Erjavec, študentka magistrskega študijskega programa Fizioterapija)

Celotne izjave so na voljo na tej povezavi > tukaj.