ČEZ MEJO NA HRVAŠKO ZA EN DAN: Kako dokazati, kje smo bili?

Slovenija

Kar nekaj bralk in bralcev se je v minulih dneh na nas obrnilo z vprašanjem, kakšen je postopek pri dnevnem prestopanju meje s Hrvaško, odkar je ta s strani Slovenije uvrščena na tako imenovani rumeni seznam. Mnogi se namreč denimo v hrvaško Istro odpravljajo le na enodnevni izlet ali kopanje, pri čemer pa nimajo dokazila, da so na Hrvaškem tudi bivali ali plačali turistično takso.

Na ministrstvo za notranje zadeve smo naslovili vprašanja, v katerih smo navedli tri konkretne primere prehajanja meje s Hrvaško v enem dnevu, saj že nekaj časa velja, da "le" račun za pijačo ali plačilo parkirnine pri naših južnih sosedih enostavno ne velja več kot dokazilo, da smo se dejansko zadrževali le na ozemlju Republike Hrvaške, ne pa tudi v državah, ki jih Slovenija uvršča na rdeči seznam, kar tistim, ki se iz njih odpravljajo v Slovenijo, prinaša 14-dnevno karanteno.

Kot prvi primer smo navedli, da mladoletni otrok s starimi starši dopustuje v hrvaški Istri, starši pa ga pridejo iskat in se še isti dan z njim vrnejo v Slovenijo; kot drugi primer družino, par ali posameznika, ki se za en dan odpravi na Hrvaško (npr. na plažo), torej nima računa za nastanitev, potrdila o lastništvu nepremičnine, itd.; kot tretji primer pa sina oziroma hčer, ki se za en dan odpravi na nepremičnino na Hrvaškem, ki je v lasti staršev. Kaj morajo omenjeni predložiti na meji, ko se vračajo v Slovenijo?

Na ministrstvu so najprej pojasnili, da slovenski državljani lahko slovensko mejo prestopijo z veljavnim potovalnim dokumentom. Ob tem pa Odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni COVID-19 na mejnih prehodih na zunanji meji, na kontrolnih točkah na notranjih mejah in v notranjosti Republike Slovenije predpisuje, da lahko državljani Slovenije in tujci s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki prihajajo iz držav članic Evropske unije oziroma schengenskega območja, ki je na rumenem seznamu (kot je na primer Hrvaška), v Slovenijo vstopijo brez karantene, če predložijo dokazilo, da ne prihajajo iz držav z epidemiološko visokim tveganjem za okužbo z nalezljivo boleznijo COVID-19 (rdeči seznam).

Ob tem navajajo primere: originalni račun za plačilo nastanitve v teh državah, dokazilo o lastništvu nepremičnine ali plovila, na katerem so bivali, uradni seznam posadke v primeru najema plovila oziroma drugo ustrezno dokazilo. Če tega ne morejo predložiti ali dokazati, se šteje, kot da prihajajo iz države z rdečega seznama. Kot dokazilo šteje tudi račun za plačilo turistične takse oziroma drugo verodostojno dokazilo, ki dokazuje resničnost podatkov, pravijo na ministrstvu.

Iz odgovorjenega torej ne gre natančno sklepati, kako v primerih, ki smo jih izpostavljali, dokazovati našo pot na meji, a izkušnje, ki so nam jih bralci zaupali iz prakse, kažejo, da vračanje v Slovenijo v teh primerih poteka brez zapletov.

Klicni center za pomoč preobremenjen

Na voljo je sicer tudi telefonska številka oziroma kontakt klicnega centra policije, kamor lahko pokličemo, če imamo vprašanje glede prehajanja meje v času koronavirusa, a je ta praktično ves čas preobremenjena. Od začetka aprila, ko so ustanovili klicni center, do 22. julija, so evidentirali 66.043 telefonskih pogovorov in prejetih pisnih zaprosil. V klicnem centru ves čas poslovanja deluje pet telefonskih linij. Do prejšnje srede so policisti opravili 42.733 telefonskih pogovorov. Med delovnim tednom v zadnjih dneh odgovorijo na povprečno 450 do 500 klicev dnevno, med vikendi pa dobijo 150 klicev na dan.

"Najbolj pogosta vprašanja so povezana z ukrepom karantene po prihodu iz tujine, dokazilih o bivanju v tujini, izvajanju gospodarske dejavnosti, pa tudi o omejitvah glede zbiranja ljudi in javnih prireditev. Zelo veliko je zaprosil tujih državljanov, ki so povezane s tranzitom preko našega ozemlja, pogoji glede turističnega obiska, ukrepi karantene, opravljanju gospodarskih storitev, udeležbi na študijskih obveznostih ipd.," ob tem še pojasnjujejo na notranjem ministrstvu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija