Avgusta rast industrijske proizvodnje v območju evra

Svet

Obseg industrijske proizvodnje v območju evra se je avgusta v primerjavi z julijem po sezonsko prilagojenih podatkih povečal za en odstotek, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat. V EU se je obseg industrijske proizvodnje na mesečni ravni okrepil za 0,5 odstotka, v Sloveniji pa je bila avgusta zabeležena 0,2-odstotna rast.

Avgustovska rast obsega industrijske proizvodnje bila večja od pričakovanj analitikov in je sledila julijskemu padcu, ki je bil po popravljenih podatkih Eurostata v območju evra enoodstoten, v celotni uniji pa 0,6-odstoten.

Na letni ravni se je obseg industrijske proizvodnje avgusta v območju evra zmanjšal za 2,1 odstotka, v 28 članicah EU pa za 1,6 odstotka.

Nemčija dvignila celo Evropo

Kljub mesečni ravni pa James Howat, ekonomist pri Capital Economics, opozarja, da industrijski sektor območja evra v tretjem četrtletju najbrž ne bo opazneje spodbudil širšega gospodarstva. Rast je bila po njegovem mnenju predvsem posledica močnejše nemške industrijske proizvodnje, ki se je na mesečni ravni povečala za 1,8 odstotka.

Avgusta se je na mesečni ravni proizvodnja kapitalskih dobrin povečala za 2,4 odstotka v območju evra in za 1,4 odstotka v EU. Proizvodnja dobrin za vmesno porabo se je okrepila za 0,9 oz. 0,8 odstotka, medtem ko je proizvodnja trajnih dobrin v območju evra narasla za 0,8 odstotka, v EU pa upadla za 0,9 odstotka.

Proizvodnja netrajnih dobrin se je v območju evra okrepila za 0,5 odstotka, v 28 članicah EU pa upadla za 0,3 odstotka. Proizvodnja energije se je na mesečni ravni okrepila za 0,4 oz. 0,2 odstotka.

Med državami, za katere so bili podatki na voljo, se je obseg industrijske proizvodnje okrepil v 13 državah in zmanjšal v desetih. Največjo mesečno rast so zabeležili na Portugalskem (+8,2 odstotka), Malti (+7,2 odstotka) in na Češkem (+4,7 odstotka).

Največji mesečni padec pa so zabeležili v Estoniji (-3,5 odstotka), na Švedskem (-2,8 odstotka) in v Latviji (minus dva odstotka).

V Sloveniji le krčenje

V Sloveniji se je obseg industrijske proizvodnje na mesečni ravni okrepil za 0,2 odstotka, na letni pa upadel za 3,2 odstotka.

V medletni primerjavi je proizvodnja trajnih dobrin v območju evra upadla za 6,1 odstotka, v EU pa za 3,9 odstotka. Proizvodnja energije se je zmanjšala za tri oz 4,1 odstotka, proizvodnja dobrin za vmesno porabo pa za 2,8 oz. 1,4 odstotka.

Proizvodnja netrajnih dobrin je v obeh območjih na letni ravni upadla za 1,8 odstotka. Nazadovala je tudi proizvodnja kapitalskih dobrin, in sicer v območju evra za 1,4 odstotka, v 28 državah članicah EU pa za 0,7 odstotka.

Med državami, za katere so bili podatki na voljo, se je obseg industrijske proizvodnje na letni ravni zmanjšal v 14 državah, okrepil pa v devetih. Največje padce so zabeležile Švedska (-7,9 odstotka), Grčija (-7,5 odstotka), Irska (-5,9 odstotka) in Italija (-4,6 odstotka), največjo rast pa Romunija (plus šest odstotkov), Slovaška (+4,3 odstotka) in Češka (+4,2 odstotka).a