SE TUŠIRATE VSAK DAN? Napake za kožo in okolje, ki se jim lahko izognemo

Zdravje

Če se tuširate vsak dan približno osem minut, pod tušem letno preživite več kot 48 ur. Ste se kdaj vprašali, koliko od tega časa je zapravljenega, koliko z njim škodujete svoji koži, položnici za vodo in okolju?

Dermatologi so prepričani, da vsakodnevno tuširanje ni škodljivo, pa vendar prha ne sme trajati predolgo. Kot pojasnjuje italijanska dermatologinja Cristiana Colonna, dlje kot je naša koža izpostavljena vodi, več vode izgubi telo. Tuširanje bi zato moralo trajati od 5 do 10 minut. Prhe so torej lahko vsakodnevne, a ne dolge, piše Corriere della sera.

Čeprav z vročimi prhami povezujemo regeneracijo kože in telesa, je njihov učinek prej nasproten. Vroča voda, ki doseže 49 stopinj Celzija in več, zmanjša vlažnost kože, s tem pa ji odvzame naravna mazila. Prevroča voda lahko povzroči srbečico, pa tudi hude opekline. Temperatura vode naj bo torej pod 43 stopinjami Celzija.

Lase si operite kot prve in ne kot zadnje, svetujejo strokovnjaki. Ostanki šampona in balzama lahko namreč ostanejo na koži obraza in telesa tudi po izpiranju. Odstranimo jih z umivanjem z blagim milom.

Po tuširanju kožo nežno obrišite v brisačo, ne drgnite je, z brisačo počasi vpijajte vodne kapljice. Agresivno brisanje namreč lahko povzroči draženje in srbečico.

Losjon nanesite na kožo, ko je še vlažna, torej v nekaj minutah po tuširanju, ne kasneje. Na ta način koži pomagate, da dlje časa ohrani vlažnost.

Kopalnico redno zračite, saj je vlažen prostor idealen za razvoj bakterij.

Po raziskavah ameriških strokovnjakov Američani za eno prho povprečno porabijo 17,2 litra vode. Če bi vsakodnevne prhe skrajšali za pet minut, bi letno prihranili 2000 litrov vode. Poleg tega je položnica za vodo druga najvišja položnica v gospodinjstvih.

Deli novico:

capo |  05 .11. 2017 ob  14: 31
voda ni draga problem so druge dajatve na položnici.....