PREJEMNIKI SOCIALNE POMOČI SE BODO OBRISALI POD NOSOM: Z zvišanjem ne bo nič

Slovenija

Ministrstvo za finance je glede predloga zvišanja zneska denarne socialne pomoči, kot ga je predlagalo ministrstvo za delo, v medresorskem usklajevanju opozorilo, da sta državna proračuna za 2018 in 2019 sprejeta in da po izračunih finančnega ministrstva v finančnem načrtu ministrstva za delo ni prostora za dodatne zakonske obveznosti.

S tem so se na ministrstvu za finance za STA odzvali na pismo, ki ga je v sredo na ministrico za finance Matejo Vraničar Erman naslovila Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). V ZSSS so v pismu zapisali, da "zgroženi" ugotavljajo, da ministrstvo za finance ni potrdilo predloga o povišanju zneska denarne socialne pomoči, ki ga je v noveli zakona o socialnovarstvenih prejemkih dalo v razpravo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Novelo zakona o socialnovarstvenih prejemkih je vlada v razpravo vložila konec oktobra, javna razprava pa se je končala 27. novembra lani. V njej je ministrstvo za delo predlagalo povišanje zneska denarne socialne pomoči z dosedanjih 297,53 evra na 331,26 evra.

Na ministrstvu za finance so danes pojasnili, da se v vsebinske predloge drugih ministrstev načelno ne vmešavajo, zakonske predloge pa pregledajo predvsem z vidika njihovega vpliva na javne finance, davčni in finančni sistem ter z vidika državnih pomoči. Glede predloga zvišanja zneska denarne socialne pomoči so poleg omenjenega v medresorskem usklajevanju opozorili še, da z višanjem država znižuje motivacijo za aktivacijo prejemnikov teh pomoči, saj se po mnenju finančnega ministrstva zvišuje t. i. past neaktivnosti.

Ob tem na finančnem ministrstvu pojasnjujejo še, da je podajanje pripomb v medresorskem usklajevanju del ustaljenega procesa sprejemanja zakonodaje, po prejemu pripomb pa lahko resorna ministrstva pozovejo k dodatnim usklajevanjem. "Ministrstvo za delo nas po prejemu naših pripomb ni pozvalo k dodatnim usklajevanjem," so navedli na finančnem ministrstvu.

Deli novico:

monogatari |  23 .02. 2018 ob  15: 04
Naša vlada - klošarska posla
Xxxx |  23 .02. 2018 ob  09: 19
Vecji del socialcev nagnat delati,da vidijo kaj to pomeni(2. Zelezniski tir npr.)
ljevakovići v službah |  23 .02. 2018 ob  09: 19
dejte odpoved in pejte na socialno pa boste videli kako je tam in pod kakimi pogoji dobiš socilno in kaj vse moraš poćeti , da ti jo potem če si slučajno nek del soc dobil, počet da zadosiš kriterije...
lahko srat s polno ritjo kaviar izdajalski ljevićarji...
xxl |  23 .02. 2018 ob  09: 04
-1
Ma ne rabi dvigat socialno pomoč, država naj poskrbi za delovna mesta... Ma kaj govorimo, sej vemo v kakšni nesposobni državi živimo. Edini vir zaslužka so ji cestnine, nadomestila, trošarine,davki, takse, prispevki, kazni. Od tega draga država ne moreš živet, kajti to je vir, ki bo presahnil, če ne bo dela!!!!!!!
simon |  22 .02. 2018 ob  18: 56
Raje kot zaposlitev ; socijalna pomoc in delo na crno
@Jurij |  22 .02. 2018 ob  18: 56
-2
Če bi bilo za pomoči potrebne,ne bi bilo nobenih problemov.Ampak to izkoriščajo tako delomrzneži kot naša tako znana manjšina.
jurij |  22 .02. 2018 ob  18: 08
denar za šolnike je, za birokrate je,za zdravnike je. kako to, da ga ni nikoli za pomoči potrebne?
se ne splača delat |  22 .02. 2018 ob  17: 27
331,26€ je več kot polovica minimalne plače... kdo je še tako nor da bo šel garat za razliko. cel mesec za 300€.