Goriški vrtovi za povezano čezmejno kmetijsko pridelavo na Goriškem

Goriška

V okviru čezmejnega projekta Goriški vrtovi so projektni partnerji pripravili spletno aplikacijo, preko katere bodo poskušali tesneje povezati pridelovalce in kupce kmetijskih pridelkov na Goriškem. Predstavitev projekta bo potekala danes med 15. in 19. uro na Trgu sv. Antona in v hotelu Entourage v Gorici.

Na predstavitvi bodo prisotni pridelovalci od Tolmina do Ogleja, ki so vključeni v mrežo ponudnikov lokalnih pridelkov, ki jih bo mogoče tudi poskusiti. V okviru tega projekta pa je z delom začela tudi spletna tržnica, preko katere bo mogoče lokalne pridelke teh pridelovalcev tudi naročati.

Glavni cilj projekta je - poleg razvoja skupnih aktivnosti, povezanih s pridelavo, distribucijo in prodajo kmetijskih pridelkov in izdelkov - tudi vzpostavitev spletne skupnosti, ki bo povezala male pridelovalce v obsegu 50 kilometrov s potrošniki, ki prebivajo na čezmejnem območju.

Potenciali še niso izkoriščeni

Na območju širše Goriške prebiva skoraj 70.000 prebivalcev, vendar potencial za uresničevanje samooskrbe na področju prehrane še ni izkoriščen. Kar polovica vseh površin je namreč namenjenih kmetijski dejavnosti, na tem območju so številna mala podjetja s področja kmetijstva, med katerimi pa naj bi bilo premalo sodelovanja. Slabo sta razviti tudi promocija in distribucija lokalnih pridelkov in izdelkov.

V želji, da bi odpravili te pomanjkljivosti, so partnerji v projektu Goriški vrtovi zasnovali spletno tržnico. Zagotavljala bo sveže pridelke, kratke prodajne verige, nižje prevozne stroške in trajnostno naravnan razvoj lokalnega gospodarstva. Naročeno blago bodo kupci sprva prevzemali v prostorih socialne zadruge Arcobaleno v Gorici, od februarja prihodnjega leta pa naj bi s pomočjo vozila na električni pogon zaživela tudi dostava na dom.

Pričakujejo šestdeset prodajalcev

Na ta način bodo potrošniki spoznali lokalno ponudbo, pridelovalci pa potrebe na trgu. Spletna tržnica je včeraj začela s ponudbo osemnajstih pridelovalcev, projektni partnerji pa pričakujejo, da se bo njihovo število povzpelo na 60.

Dvoletni projekt Goriški vrtovi je sofinanciran v okviru programa čezmejnega sodelovanja Slovenija - Italija 2007-2013 iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in nacionalnih sredstev. Vreden je skoraj pol milijona evrov, z njim pa naj bi povečali konkurenčnosti na čezmejnem področju.

Deli novico: