DVE TRETJINI LJUDI DELA VEČ KOT 40 UR TEDENSKO: Zaradi premalo počitka trpi zdravje delavcev

Slovenija

Po spletni anketi o delovnem času, ki jo je izvedla zveza svobodnih sindikatov, skoraj 70 odstotkov anketiranih dela dlje od 40 ur na teden, nad 50 ur pa skoraj 10 odstotkov. Približno četrtina anketiranih je navedla, da zaradi delovnega časa nimajo dovolj počitka in da zato trpi njihovo zdravje.

Osemurni delovni čas, za katerega so se borili pred več kot sto leti, je v sodobnem času pogosto le teorija, je povedala izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) za varnost in zdravje pri delu Lučka Böhm. "Nekateri delodajalci so slabi organizatorji dela, svojo nesposobnost pa skrivajo z odrejanjem nadur," je dodala.

Sindikati po vsej Evropi ugotavljajo, da delovni čas pomeni za zaposlene vedno večjo obremenitev. Delodajalci organizirajo delo brez upoštevanja potreb zaposlenih po počitku in družinskem življenju, predolg in preveč fleksibilen delovni čas pa vodi v izčrpanost in lahko škoduje zdravju zaposlenih, je opozorila.

Rezultati ankete ZSSS so pokazali, da delo lahko brez težav opravi tretjina vprašanih. Obseg dela povzroča težave nekaj manj kot tretjini vprašanih, tretjina pa ne more opraviti vsega dela v rednem delovnem času. Sedem odstotkov anketiranih je zaradi prevelikega obsega dela tako izčrpanih, da so občasno bolniško odsotni, je opozorila.

Skoraj dve tretjini oz. 69 odstotkov anketiranih dela dlje od 40 ur na teden, nad 50 ur pa kar devet odstotkov, je opozorila.

Med tistimi, ki jim je delodajalec v letu 2016 začasno prerazporedil delovni čas, jih je 78 odstotkov imelo presežke ur. Številne presežne ure niso bile plačane ali so propadle.

Delovni čas je za 43 odstotkov vprašanih postal eden največjih problemov, s katerimi se srečujejo. "To je ogromen odstotek," je poudarila Böhmova. "Delovni čas je eden največjih problemov slovenskega delavca," je opozorila. Med dejavnostmi je problem po njenih besedah še zlasti izrazit v gostinstvu in trgovini.

Nekaj manj kot dve tretjini ali 69 odstotkov anketiranih se na delu vedno bolj počuti priganjanih in pod časovno prisilo, 36 odstotkov pa je navedlo, da ima zaradi organizacije delovnega časa premalo časa za dom in družino.

Delovni čas je eden največjih problemov, s katerimi se srečujejo, za 43 odstotkov anketiranih. 26 odstotkov anketiranih zaradi delovnega časa nima dovolj počitka in zato trpi njihovo zdravje.

ZSSS je spletno anketo izvedla v dneh od 5. do 19. aprila, v celoti pa jo je izpolnilo 1836 ljudi.

Deli novico:

@muffa |  25 .04. 2017 ob  08: 03
No pa povej muffa kaj bi se zgodilo, če skrajšamo delovnik na 36 ur? In koliko bi plačali potem delodajalci za davke in prispevke, če bi bila minimalna plača tisoč eurov (da ne bo pomote, se absolutno strinjam z obojim) če pa imamo že sedaj vse uzakonjeno, pa nikome ništa?
ištrian |  24 .04. 2017 ob  14: 45
inšpekcija bi mogla nonstop bit v giru in kontrolirat
prijatelj |  24 .04. 2017 ob  14: 42
gostinci delajo tudi po 70 ur tedensko.. in niti plačani niso za to...žalostno
muffa |  24 .04. 2017 ob  12: 04
delovni čas je treba skrajšati na 36 ur na teden, minimalna plača mora biti 1000 eur neto, neplačevanje socialnih prispevkov delavcem bi moralo biti kaznivo dejanje, delovna razmerja vsa za nedoločen čas. odpustijo te itak kadar hočejo, plače in prispevkov ti ne dajo tudi kadar hočejo. delodajalci naj bodo malo manj pohlepni pa bo za vse dovolj . Brezposelnost, prekarna, slabo plačana dela, dobički pa vedno višji, to je to!!!!!
jurij |  24 .04. 2017 ob  11: 23
@Pjero Največji krivec za tako stanje je država , ker dovoljuje študentsko delo , kar delodajalci na veliko izkoriščajo, državni organi pa se delajo kot da je vse v najboljšem redu.
Pjero |  24 .04. 2017 ob  10: 57
Ko berem take člane kot je zgornji mi kri zavre. Kako znamo udrihati po kapitalistih, ti se sami deklarirajo za kapitaliste. Zanimivo pa je, da so ti kapitalisti bolj pošteni in sočutni do svojih delavcev kot naša cocijalna in globoko čuteča država. Polna usta hvale in gobezdanja. Socijalna država, ZSSS, delavstvo, pravičnost, nižja brezposelnost....................in podobne bale. Dejstvo je, da je pri nas pošten delavec suženj. Ja suženj dobesedno, z vsemi pravicami z ustavo zagotovljenimi, NA PAPIRJU. Še posebno najbolj izkoriščani sužnji so študentje,prepuščeni so na milost in nemilost NE DELODAJALCEV, IZKORIŠČEVALCEV, katerim gre na roko tudi ta anarhistična država. Kako? Pri plačilu na uro študentom IZKORIŠČEVALCI plačajo nekaj več kot štiri evre. Podla država pa ne pozabi pristaviti tudi tukaj svojega praznega lončka. Študentje-tlačani pa dobijo preko študentskega servisa nekaj več kot tri evre. Ni čudno, da mladi izobraženi ljudje bežijo ven s trebuhom za kruhom ( pomislite k krutim kapitalistom) kjer vidijo svojo bodočnost.